Technologie

Najczęstsze awarie smartfonów

Najczestsze awarie smartfonow

Współczesne smartfony to coraz bardziej skomplikowane, precyzyjnie wykonane i pełne detali urządzenia elektroniczne. Towarzyszą swoim użytkownikom na co dzień, spełniając coraz więcej funkcji, związanych przede wszystkim z komunikacją, pracą, edukacją i rozrywką. Wraz ze wzrostem funkcjonalności i powiększającym się wachlarzem możliwości smartfonów, rośnie także ich awaryjność. Istnieje kilka najczęstszych awarii współczesnych smartfonów, z którymi zetknął się niemal każdy użytkownik tego rodzaju sprzętu elektronicznego. Na szczęście najbardziej popularne awarie telefonów nie wymagają wymiany sprzętu na nowy. W większości przypadków naprawy można dokonać w serwisie, gdzie doświadczeni fachowcy są w stanie wymienić lub odnowić uszkodzony element.

Uszkodzenie ekranu smartfona

Prawdopodobnie najczęstszymi awariami smartfonów są różnego rodzaju uszkodzenia ekranu. Wymiana ekranu w telefonie to jedna z najczęściej podejmowanych napraw w serwisach. Przyczyn uszkodzenia może być wiele, ale zazwyczaj są to usterki mechaniczne, które nie mają nic wspólnego z wadami fabrycznymi urządzenia. Zwykle uszkodzenie ma miejsce w momencie, gdy telefon upadnie, a ekran zostanie stłuczony, porysowany lub przestanie (po części lub całkowicie) reagować na dotyk. W takiej sytuacji zazwyczaj konieczna okazuje się wymiana ekranu w telefonie. Czasami wystarczy jedynie wymienić szybkę telefonu, aby sprzęt znowu działał poprawnie. W przypadku większych uszkodzeń konieczna może okazać się natomiast wymiana digitizera lub nawet całego wyświetlacza.

Zalanie telefonu wodą

Kolejną bardzo często spotykaną i zupełnie nieprzewidywalną awarią telefonu jest uszkodzenie na skutek zalania go wodą lub innym płynem. Fachowe określenie tego typu sytuacji to tzw. ingerencja cieczy. Może do niej dojść zarówno poprzez bezpośredni kontakt urządzenia z wodą, jak i przy częstym używaniu telefonu w zaparowanej łazience czy przechowywaniu smartfona w kieszeni podczas męczącego treningu. Zalanie telefonu bardzo często ma miejsce przy bardzo małej ilości wody i przy chwilowym kontakcie urządzenia z cieczą. Niestety również smartfony wodoszczelne nie są wolne od ryzyka wystąpienia tego typu awarii.

Awarie związane z gniazdami ładowania

Z powodu stosunkowo częstej konieczności ładowania współczesnych smartfonów, popularną naprawą, podejmowaną w przypadku telefonów, jest wymiana gniazd ładowania. To element, którego używamy codziennie, a przy intensywnym korzystaniu z telefonu nawet kilka razy dziennie, wsuwając i wysuwając kabel. Podpinanie kabla pod dziwnym kątem, jego nadmierne napinanie oraz korzystanie z telefonu podczas ładowania to najczęstsze przyczyny zniszczenia gniazda ładowania. Podzespoły tego typu mają bardzo delikatną budowę, dlatego są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Gdy rzeczywiście dojdzie do uszkodzenia tego newralgicznego elementu naszego telefonu, zapewne konieczna będzie wymiana gniazda ładowania.

Z racji tego, że smartfony stają się coraz bardziej funkcjonalne, a do ich wykonania wykorzystywane są coraz bardziej zaawansowane technologie, wzrasta również ryzyko ich awarii. Do podstawowych usterek smartfonów należy zaliczyć uszkodzenia ekranu i gniazd ładowania, a także zniszczenia spowodowane ingerencją cieczy. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z serwisu telefonów.

Related Articles

Sterylizator suchy i grawitacyjny – porównanie funkcjonalności

Redakcja

Analiza organoleptyczna produktów kosmetycznych, czyli o tym, jak uzyskać najlepsze właściwości kosmetyków

Redakcja

Na czym polega technika cięcia wodą? Najczęściej zadawane pytania

Redakcja

Dodaj komentarz