Moczenie nocne u dzieci to problem, który jest frustrujący zarówno dla najmłodszych pociech, cierpiących na tą przykrą przypadłość, jak i dla ich rodziców. Może mieć różnorodne przyczyny, i często wymaga zastosowania odpowiedniej terapii.
Przyczyny i objawy nocnego moczenia
Schorzenie to, zwane enurezją, występuje częściej u chłopców i może trwać nawet kilka lat. Dotyczy dzieci kilkuletnich, które od dawna nie korzystają z pampersów, i świadomie umieją kontrolować oddawanie moczu. Może pojawić się nawet w wieku kilkunastu lat. Jest to wstydliwa przypadłość, utrudniająca zachowanie właściwej higieny oraz znacząco obniżająca samoocenę dziecka, niekorzystnie oddziałując na jego psychikę. Wbrew mylącej nazwie, może występować również w dzień.
Najczęściej występującą postacią choroby jest moczenie nocne izolowane, pierwotne i niepowikłane. Nie wykazuje ono dodatkowych objawów patologicznych, i zazwyczaj ustępuje samoistnie wraz z wiekiem dziecka.
Drugim typem schorzenia jest moczenie wieloobjawowe, wtórne i powikłane. Razem z niekontrolowanym oddawaniem moczu współistnieją inne symptomy, związane z układem moczowym bądź innymi organami. Proste badanie moczu, wykonywane w każdym laboratorium w cenie kilku złotych, pozwoli wykluczyć lub potwierdzić infekcję układu moczowego jako ewentualnego źródła schorzenia.
W przebiegu tego schorzenia możemy zaobserwować również takie objawy, jak wybudzanie się w nocy, nadmierną produkcję moczu przez nerki w porze snu czy nadwrażliwość pęcherza moczowego. Jeśli nasza pociecha cierpi na moczenie nocne, konieczna jest odpowiednia diagnostyka problemu oraz właściwie dobrana terapia dla dzieci. U dzieci 6-letnich lub starszych, u których problem nie ustępuje samoistnie, niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie leczenia.
Czynniki psychologiczne
Moczenie nocne może mieć także podłoże psychiczne. Dysleksja, dysgrafia i dyskalkulia, oraz poważniejsze odmiany schorzeń psychicznych, mogą prowadzić do zaburzeń w sferze somatycznej. Będą one objawiać się dolegliwościami bólowymi, wymiotami, a także nocnym bezwiednym oddawaniem moczu, spowodowanym stresem i silnymi emocjami, towarzyszącymi dziecku w codziennym życiu. Takie symptomy, wraz z nietypowym zachowaniem się dziecka, powinny wywołać obawy rodziców, skłaniając ich do podjęcia odpowiednich kroków i wdrożenia terapii dla dzieci. Zaburzenia te częściowo są elementem prawidłowego rozwoju, wymagają jednak odpowiedniej diagnostyki, w celu rozwiania wątpliwości, co do ich podłoża i ewentualnej konieczności leczenia.
Leczenie moczenia nocnego
Jeśli dziecko cierpi z powodu moczenia nocnego, warto zapewnić mu odpowiednie wsparcie. Poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia pozytywnie wpłyną na wyciszenie złych emocji, pomagając walczyć z chorobą.
Warto nauczyć dziecko korzystania z toalety tuż przed snem oraz jak najczęściej w przedpołudniowej porze, a coraz rzadziej w trakcie zbliżania się pory nocnej. Można zastanowić się nad wprowadzeniem alarmu wybudzeniowego. Jest to urządzenie, uruchamiające sygnał dźwiękowy w momencie zmoczenia pościeli, wpływając na stopniowe wyuczenie się rozpoznawania objawów zbliżającej się potrzeby oddania moczu.
Jeżeli przypadłość ma podłoże psychiczne, a objawy somatyczne pod postacią nocnego moczenia są spowodowane istotnymi, negatywnymi emocjami, wskazane będzie skorzystanie z pomocy psychologa bądź psychiatry dziecięcego, który przeprowadzi odpowiednią terapię dla dzieci. Specjalista, nie ingerując w sam proces wychowania dziecka, pomoże uporać się z nieprawidłowymi zachowaniami, spowodowanymi przez chorobę.
W przypadku, gdy powyższe metody nie przynoszą pożądanych efektów, niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych badań i wprowadzenie zaawansowanego leczenia.
Nocne moczenie jest wstydliwym problemem, negatywnie wpływającym na życie całej rodziny. Odpowiednia diagnostyka i zastosowanie terapii dla dzieci pomogą skutecznie i trwale uporać się z tą przykrą dolegliwością.