Zdrowie i Uroda

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – dla kogo będą dobrym wyborem?

Aparaty sluchowe wewnatrzuszne

Problemy ze słuchem skutecznie obniżają komfort życia. Wówczas konieczna jest wizyta u laryngologa i przeprowadzenie badania słuchu. Często okazuje się, że jedynym rozwiązaniem na niższą jakość słyszenia są aparaty słuchowe. Zakup tego urządzenia nie jest jednak tak łatwy – każdy użytkownik może mieć w tym zakresie różne potrzeby. Różnorodność oferowanych na rynku produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Ciekawą propozycją mogą okazać się aparaty słuchowe wewnątrzuszne.

Czym są aparaty słuchowe wewnątrzuszne?

Zgodnie z nazwą takie aparaty słuchowe umieszcza się wewnątrz ucha. Charakteryzują się one niewielką budową. Wykonywane są na specjalne zamówienie, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania ich do ucha każdego użytkownika. Warto również zaznaczyć, że dostępne są różne warianty kolorystyczne, dzięki czemu taki aparat nie rzuca się w oczy. Wyszczególnić można kilka podtypów tego rodzaju aparatu słuchowego:

  • wewnątrzuszne (ITE) – całkowicie wypełniające małżowinę uszną,
  • wewnątrzkanałowe (ITC) – obudowa aparatu umieszczona jest w kanale słuchowym,
  • całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC) – obudowa jest mniejsza od obudowy aparatu ITC, dzięki czemu pozostaje ona poza zasięgiem wzroku.

Wyżej wymienione aparaty różnią się od siebie rozmiarami, a co za tym idzie poziomem dyskrecji. Inna będzie również wydajność urządzenia. Regulacja takich parametrów jak głośność oraz programu odbywa się za pomocą pilota. Bardziej zaawansowane modele oferują również możliwość bezprzewodowego połączenia się z na przykład telefonem komórkowym lub telewizorem. Zaletą wyboru tego rodzaju aparatu jest naturalność dźwięku dzięki wykorzystaniu przez urządzenie właściwości małżowiny usznej.

Dla kogo będzie to dobry wybór?

Na wstępie warto podkreślić, że aparaty słuchowe wewnątrzuszne sprawdzą się najlepiej w przypadku osób, o lekkim lub umiarkowanym ubytku słuchu. Wybór tego rodzaju urządzenia zdecydowanie powinny rozważyć osoby które:

  • aktywnie spędzają wolny czas – sposób montażu tego urządzenia zapobiega jego wypadnięciu podczas różnych aktywności fizycznych, takich jak bieganie czy jazda na rowerze;
  • noszą okulary – ze względu na brak mocowania stosowanego w aparatach zausznych, nie ma problemów z założeniem okularów;
  • oczekują dyskrecji – niewielki rozmiar oraz możliwość dopasowania koloru do karnacji powodują, że ciężko zauważyć ten rodzaj aparatu;
  • oczekują wysokiej jakości dźwięku – konstrukcja jak i zaimplementowanie nowoczesnej technologii oferują najwyższą jakość dźwięku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niestety, zakup tego rodzaju urządzenia wiąże się ze zdecydowanie większym kosztem niż w przypadku na przykład aparatu zausznego. Ponadto występuje konieczność częstszej wymiany baterii. Konstrukcja aparatu sprawia, że więcej czasu trzeba poświęcić również na jego pielęgnację – między innymi ze względu na zmniejszoną odporność na wilgoć oraz woskowinę. Budowa ogranicza również możliwość podłączenia cewki telefonicznej – ta występuje tylko w modelach całkowicie wypełniających małżowinę uszną, z drugiej strony warto pamiętać o możliwości bezprzewodowego połączenia się z telefonem.

Wobec występowania zarówno zalet i wad tego rozwiązania, mogą pojawić się pytania o sens dokonania takiego zakupu. Jest to na pewno dobra propozycja dla osób, które nie chcą nosić aparatu zausznego ze względu na ograniczenia, które narzuca jego kształt. Istotny jest również fakt, że aparat wewnątrzuszny jest zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu. Wobec czego warto zapłacić więcej za komfort, który dostarcza to rozwiązanie.

Related Articles

Kiedy moczenie się dziecka powinno budzić obawy rodziców?

Redakcja

Zatroszcz się o estetykę uśmiechu Twoich pacjentów – poznaj laserowe metody zarządzania tkankami miękkimi.

Redakcja

Chcesz zastąpić dotychczasową protezę uzupełnieniem protetycznym opartym o implanty stomatologiczne ?

Redakcja

Dodaj komentarz