Zdrowie i Uroda

Zakrzepica żylna – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Zakrzepica zylna – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować problemu powstawania zakrzepów w naszych żyłach. Ignorowana zakrzepica w najlepszym wypadku będzie źródłem silnego, nieustannego bólu. Możliwe jest jednak wystąpienie dużo poważniejszych powikłań, zależnych głównie od rodzaju zakrzepicy. W krytycznych przypadkach prawdopodobna jest nawet śmierć osoby chorej.

Jakie są rodzaje zakrzepicy?

Zakrzepica żylna wiąże się z powstawaniem skrzeplin, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi w naszym organizmie. Rodzaj choroby zależny jest od miejsca, w którym powstają zakrzepy.

Z zakrzepicą żył głębokich mamy do czynienia, jeżeli blokady tworzą się w żyłach podpowięziowych w głębi naszych kończyn. Jeżeli skrzepliny powędrują do tętnicy płucnej i zablokują ją częściowo lub w całości, może dojść do powstania zatorowości płucnej. Z kolei, jeśli zakrzepica żylna występuje w żyłach wątrobowych, oznacza to wystąpienie zespołu Budd-Chiarego. W takiej sytuacji poprawne funkcjonowanie wątroby zostaje zaburzone. W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego upośledzenia tego organu, a wtedy konieczny będzie przeszczep wątroby. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych jest stosunkowo łagodne w porównaniu do pozostałych rodzajów zakrzepicy. W żadnym wypadku nie wolno jedna ignorować tego schorzenia, gdyż istnieje prawdopodobieństwo nasilenia się choroby i wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań.

Skąd bierze się zakrzepica i jakie są jej objawy?

Powstawanie zakrzepów w naszym krwiobiegu jest zjawiskiem naturalnym. Jeżeli wystąpią jednak pewne czynniki zakrzepotwórcze, może dojść do pogłębiania się schorzenia – zakrzepy kumulują się i coraz bardziej ograniczają swobodny przepływ krwi. Czynniki, które mogą wpływać na nadmierny rozwój skrzeplin to m.in. długotrwałe unieruchomienie lub otyłość. Poważne urazy oraz nałogowe palenie papierosów mogą również zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy. W przypadku niektórych osób zakrzepica może zaistnieć z uwagi na uwarunkowania genetyczne.

Objawy choroby zależą w dużej mierze od miejsca, w którym powstały zakrzepy. W przypadku kończyn powszechne są obrzęki, opuchlizna oraz ból, który nasila się przy zginaniu danej kończyny. Oprócz tego może wystąpić zaczerwienienie i podwyższenie temperatury tkanki skórnej. W niektórych przypadkach pojawia się również gorączka. Jeżeli skrzeplina dotarła do tętnicy płucnej, mogą pojawić się duszności oraz ból w klatce piersiowej. Przy niektórych rodzajach choroby, takich jak zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, objawy mogą być trudne do rozpoznania. Nie bez powodu zakrzepica żylna zwana jest również cichym zabójcą. Do właściwego rozpoznania stanu naszego organizmu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Jak najlepiej leczyć zakrzepicę żylną?

Metody leczenia zależą przede wszystkim od miejsca powstawania zakrzepów oraz stopnia zaawansowania choroby. Najpowszechniej stosowana jest terapia zachowawcza, która polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwzakrzepowych. Ma to na celu zahamowanie powiększania się już istniejących skrzeplin oraz przeciwdziałanie powstawaniu nowych zmian chorobowych. Preparaty podawane są w formie leków lub zastrzyków podskórnych. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na usunięcie zakrzepów drogą operacyjną. Proces leczenie zakrzepicy może być długotrwały, lecz zazwyczaj kończy się całkowitym wyleczeniem z choroby. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zakrzepica ma podłoże genetyczne. W takim przypadku może bowiem dochodzić do nawrotów choroby.

Zazwyczaj łatwiej jest zapobiegać występowaniu zakrzepicy żylnej, niż przechodzić przez proces leczenia. Najważniejsze jest unikanie sytuacji, w których kończyny są przez długi czas unieruchomione. Warto również regularnie odwiedzać lekarza specjalistę, gdyż ryzyko zakrzepicy wzrasta wraz z wiekiem. Ze względu na mało widoczne objawy i duże prawdopodobieństwo powikłań w przypadku braku odpowiedniego leczenia, każdą postać zakrzepicy należy potraktować niezwykle poważnie.

Źródło: centrumflebologii.pl – pajączki na nogach

Related Articles

Zatroszcz się o estetykę uśmiechu Twoich pacjentów – poznaj laserowe metody zarządzania tkankami miękkimi.

Redakcja

Chcesz zastąpić dotychczasową protezę uzupełnieniem protetycznym opartym o implanty stomatologiczne ?

Redakcja

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – dla kogo będą dobrym wyborem?

Redakcja

Dodaj komentarz