produktyzmarketu.pl
Dom i ogród

Renowacja płotu – czego będziesz potrzebować?

Renowacja plotu

Wiosna to doskonały czas, aby przeprowadzić renowację naszego drewnianego płotu. Pomimo solidności tego materiału, pod wpływem licznych czynników atmosferycznych każdy płot z czasem niszczeje. Prawidłowa konserwacja może wydłużyć jego żywotność, ale po upływie dłuższego czasu nie unikniemy potrzeby renowacji. Zanim się jej podejmiemy, trzeba wyposażyć się we właściwe narzędzia. Oprócz lakierów i farb możemy potrzebować także dodatkowe wkręty do drewna. Przydadzą się wtedy, gdy stan płotu zmusi nas do wymiany niektórych przęseł lub słupków.

Kiedy najlepiej przeprowadzić renowację płotu?

Prawidłowo zbudowane ogrodzenie może posłużyć nam nawet przez kilka sezonów. Jeżeli jednak nie będziemy go regularnie konserwować, po upływie kilku lat konieczna będzie wymiana całego płotu. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest regularne odnawianie wszystkich elementów składających się na nasze ogrodzenie. Zanim jednak rozpoczniemy działania renowacyjne, należy zweryfikować stan płotu. W tym celu dokonujemy dokładnych oględzin całego materiału. Wszelkie ubytki w farbie oraz ślady pleśni to sygnały, że czas na renowację. Szczególnie groźne są wszelkie uszkodzenia, które negatywnie wpływają na trwałość drewna. Ślady korników oraz pęcznienia materiału mogą oznaczać, że trzeba będzie wymienić przynajmniej część naszego ogrodzenia. Najlepszą porą na ponowną konserwację jest wiosna. Intensywne nasłonecznienie podczas lata negatywnie wpływa na kondycję drewna. Nie inaczej wygląda sytuacja jesienią i zimą. Wtedy to deszcze i śnieg skracają żywotność drewnianych powierzchni.

Czego potrzebujemy podczas odnawiania drewnianego płotu?

Zanim przejdziemy do dalszych prac renowacyjnych, konieczne jest oczyszczenie powierzchni płotu ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Zazwyczaj chodzi o resztki starej farby oraz mech. Do usunięcia farby przyda nam się druciana szczotka. Szczotka i woda z mydłem albo myjka ciśnieniowa – oba rozwiązania sprawdzą się podczas usuwania mchu. Dopiero gdy drewno wyschnie, możemy przejść do kolejnego etapu.

Następnym krokiem będzie szlifowanie płotu. Tutaj przyda nam się papier ścierny oraz szlifierka mechaniczna. Potrzebujemy ich, aby efektywnie pozbyć się starych warstw lakierów oraz impregnatów. W rezultacie nasze ogrodzenie odzyska swój naturalny drewniany kolor. Teraz możemy przejść do ponownej impregnacji drewnianego płotu. Warto zauważyć, że ten krok nie jest konieczne podczas każdej renowacji. Wysokiej jakości impregnaty do drewna powinny wytrzymać przynajmniej 3 lata, zanim konieczne będzie użycie kolejnego impregnatu.

Ostatnim etapem renowacji jest nałożenie farby bądź lakieru o właściwościach drewnochronnych. Chodzi o produkty zwierające biocydy – specjalne związki służące do zwalczania grzybów i mikroorganizmów. W przeciwnym razie zwykła farba zapewni naszemu ogrodzeniu jedynie częściową ochronę. Zanim rozpoczniemy malowanie, musimy upewnić się, czy powierzchnia drewna została prawidłowo zagruntowana. Bardziej popularnym rozwiązaniem są drewnochronne lazury, gdyż nie wymagają uprzedniego szlifowania. Do renowacji płotu zaleca się używanie produktów cienkowarstwowych.

Co zrobić w przypadku obecności zgniłych desek?

Jeżeli zaniedbamy regularną konserwację drewnianego płotu, szybko się to na nas zemści. Ignorowane ogrodzenie najpierw przestanie estetycznie wyglądać, a z czasem zacznie się rozpadać. Tym samym nie będzie stanowiło efektywnego zabezpieczenia dla naszej posiadłości. Gdy drewno jest w tak złym stanie, nie obejdzie się bez wymiany przynajmniej części elementów ogrodzenia. Renowacja w takiej sytuacji wymaga od nas zaopatrzenie się w dodatkowe deski i elementy złączne. Oznacza to dla nas dodatkowe koszty, których można było uniknąć.

Regularne odnawianie naszego płotu to nie wszystko. Oprócz tego trzeba użyć wysokiej jakości drewna do budowy naszego płotu. Z kolei śruby z łbem grzybkowym, śruby ciesielskie oraz pozostałe wkręty, których użyjemy do przymocowania poszczególnych elementów, powinny mieć właściwości antykorozyjne. W przeciwnym razie szybko dojdzie do ich zniszczenia i tym samym będziemy musieli je wymienić. Jeżeli właściwie zadbamy o nasz płot, to coroczna wiosenna renowacja ograniczy się do usunięcia mchu i nałożenia świeżej warstwy farby ochronnej.

Related Articles

Ile wody potrzebuje sad? – wszystko o systemie nawadniania kropelkowego

redakcja

Maty i wycieraczki wejściowe – domowe i profesjonalne metody na utrzymanie ich w czystości

redakcja

Jak udekorować wnętrze za pomocą lamp? – poradnik

redakcja

Dodaj komentarz