Dom i ogród

Jak udekorować wnętrze za pomocą lamp? – poradnik

Jak udekorowac wnetrze za pomoca lamp – poradnik

Światło jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Nawet najlepiej urządzone pomieszczenie może wyglądać nieatrakcyjnie, gdy nie zapewnimy mu odpowiedniego, dobrze przemyślanego oświetlenia.

Obecnie dostępna jest pełna gama lamp, żyrandoli, listw oświetleniowych, plafonów czy reflektorów, które wykonane są z różnych materiałów, występują w wielu kolorach, różnią się mocą, ilością źródeł światła, kształtem i wielkością. Czasy, w których oświetlenie pomieszczeń opierało się głównie na lampie sufitowej umieszczonej w centralnym punkcie, na szczęście minęły bezpowrotnie. Dziś wiele osób ma świadomość, że za pomocą odpowiednio dobranych źródeł światła można podzielić wnętrze na sektory (np. oddzielić przestrzeń wypoczynkową od jadalnej) oraz zbudować nastrój – wzmocnić przytulny charakter wnętrza lub wręcz przeciwnie wprowadzić formalny chłód.

W zależności od stylu, w jakim została urządzona dana przestrzeń, do wyboru mamy różne rodzaju lamp. Oświetlenie może stanowić podstawę aranżacji całego wnętrza lub tylko subtelnie podkreślać niektóre elementy wystroju, np. obrazy, fotografie, półki  z drobiazgami.

Lampa podkreśli styl pomieszczenia

W zależności od tego, w jakim stylu projektujemy dane pomieszczenie, udekorowanie go odpowiednimi lampami wzmocni efekt dekoracyjny. Jeśli stawiamy na styl skandynawski, w którym białe i szare tekstylia łączą się z meblami wykonanymi z drewna czy kamienia, warto poszukać również lamp o prostych formach i w neutralnych kolorach. Minimalistyczne i niekiedy nieco industrialne lampy w stylu skandynawskim podkreślą prostotę pomieszczenia, nadając mu przytulności i charakteru. Skandynawowie doszli do perfekcji w łączeniu głównych źródeł światła z dodatkowymi lampami stojącymi lub stołowymi.

Wnętrza romantyczne, pełne miękkich materiałów, pastelowych kolorów w stylu francuskim doskonale uzupełnią zaś lampy z abażurem. Abażur wspaniale rozprasza światło, stwarzając intymny nastrój, dlatego lampa z abażurem z powodzeniem sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach o charakterze wypoczynkowym.

Obecnie bardzo modny jest również stylu modernistyczny, którego dobrym uzupełnieniem będą lampy z drewna. Ciepło światła, odbijającego się od naturalnego materiału, jakim jest drewno, zrównoważy bowiem chłód minimalistycznych rozwiązań.

Bardziej odważni mogą zdecydować się na połączenie lamp w kilku stylach, np. umieszczenie w eleganckim wnętrzu lampy z drewna lub w stylu skandynawskim. Wiele osób wybierze także zróżnicowane źródła światła – wybór lampy stołowej, podłogowej i sufitowej, które utrzymane są w podobnej stylistyce, z pewnością będzie niebanalnym rozwiązaniem.

Dobra lampa ma praktyczne zastosowanie i dekoracyjny charakter

Warto pamiętać o tym, że odpowiednim oświetleniem możemy dowolnie wymodelować dane pomieszczenie. Dobrze dobrana lampa doda wnętrzu wysmakowanego stylu, przytulności i optycznie je powiększy lub wręcz przeciwnie – podzieli większe pomieszczenie na różne części i wizualnie je zmniejszy. Również natężenie i kolor światła może całkowicie zmienić charakter danego wnętrza.

Oświetlenie musi być nie tylko funkcjonalne, ale powinno również posiadać walory dekoracyjne. Każda lampa powinna pasować pod względem wizualnym do miejsca, w którym się znajduje również w ciągu dnia, gdy nie będzie zapalona. Ponadto zmiana oświetlenia jest dobrym sposobem na odświeżenie lub zmianę aranżacji danego pomieszczenia.

Różnorodność wzorów, kolorów, stylów, a także szeroki wachlarz cen to czynniki, które sprawiają, że każdy znajdzie lampę skrojoną na miarę swoich potrzeb i wymagań. Minimalistyczne lampy w stylu skandynawskim, romantyczne lampy z abażurem oraz klasyczne lampy z drewna są w szczególności polecane przez dekoratorów wnętrz i architektów.

Related Articles

Budowa bez ograniczeń, czyli beton komórkowy w roli głównej

Redakcja

Jak dbać o surfinie?

Redakcja

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu wilgoci w domu?

Redakcja

Dodaj komentarz