Life Style

Podstawowe błędy popełniane przy nauce angielskiego

nauka jezyka angielskiego

Czasami nauka języka angielskiego trwa wiele lat, a mimo tego nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Na efektywność przyswajania wiedzy ma bowiem wpływ wiele czynników. W poniższym artykule przedstawiono najpopularniejsze błędy, które mogą być przyczyną niepowodzeń w tym obszarze.

Jak się nie zniechęcić?

Podstawowym błędem w nauce każdego języka obcego jest przyswajanie zbyt dużej ilości różnego rodzaju zagadnień w tym samym czasie. Wiedza musi być bowiem odpowiednio dawkowana, aby szybko nie zniechęcić się do nauki. Lekcje języka angielskiego powinny być więc dobrze rozplanowane w czasie. Szkoły językowe oferują zwykle kursy w standardowej formule (2 spotkania w tygodniu) lub w trybie intensywnym. Pomocne mogą okazać się podręczniki dopasowane do poziomu zaawansowania, które podzielone są na rozdziały obejmujące konkretne zagadnienia tematyczne. Podczas samodzielnej nauki w domu dobrze jest skupić się na obszarach, które sprawiają nam największy problem. Mogą to być ćwiczenia gramatyczne lub lektura anglojęzycznej prasy znacząco wzbogacająca słownictwo. Podczas nauki języka angielskiego warto również pamiętać o tym, że każdy popełnia błędy. Są one bowiem nieodłącznym elementem nauki. Wiara we własne umiejętności oraz przełamywanie wewnętrznych blokad są bardzo ważne podczas przyswajania nowej wiedzy.

Jedno sprawdzone źródło wiedzy

Nauka języka angielskiego bywa trudna, gdy pomocy edukacyjnych jest zbyt wiele. Obecnie powszechnym błędem jest korzystanie z dużej ilości materiałów dydaktycznych. Wybór jest bowiem ogromny – tematyczne kanały na YouTube, podcasty, czasopisma anglojęzyczne czy aplikacje przeznaczone do samodzielnej nauki. Jednoczesne korzystanie ze zbyt wielu źródeł informacji wprowadzi ogromny chaos i presję, utrudniając efektywną naukę. Najlepiej skupić się na dwóch lub trzech sprawdzonych pomocach, które są dla nas najbardziej interesujące.

Gramatyka to podstawa

Lekcje języka angielskiego nie mogą obyć się bez zgłębiania zagadnień gramatycznych. Niestety zazwyczaj jest to najbardziej problematyczny obszar, a trudności w zrozumieniu czy zapamiętaniu skomplikowanych zasad skutecznie zniechęcają do dalszej nauki. Nie można jednak lekceważyć zasad gramatycznych, które są niezbędne do tego, by zrozumiale komunikować się w obcym języku. Ponadto utrwalanie błędów gramatycznych sprawi, że ich późniejsze wyeliminowanie będzie bardzo trudne.

Powtarzanie i systematyczność kluczem do sukcesu

Kolejnym typowy błędem popełnianym podczas nauki języka angielskiego jest brak systematyczności. Nieregularne lekcje języka angielskiego to jedna z głównych przyczyn braku efektów w nauce. Zdecydowanie lepszą metodą jest regularny, krótszy kontakt z językiem, niż intensywne zgłębianie wiedzy przykładowo raz w miesiącu. Ponadto nie należy zapominać o powtórkach już przyswojonego materiału, gdyż w ten sposób zdobyta wiedza może zostać skutecznie utrwalona. Zabieg ten ma ponadto prosty efekt psychologiczny, gdyż nic tak nie motywuje do dalszej nauki, jak zauważalne postępy.

Brak określonego celu

Nie da się osiągnąć celu, który nie został wyznaczony. Nauka języka angielskiego będzie zatem łatwiejsza, gdy jasno określimy jej cel oraz ramy czasowe przeznaczone na realizację założeń. Może to być zdobycie certyfikatu językowego, zmiana pracy czy zyskanie umiejętności swobodnej komunikacji i poprawnego formułowania pisemnych wypowiedzi. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań.

Na efektywność nauki języka angielskiego wpływa wiele czynników. Większość popełnianych na co dzień błędów można w prosty sposób wyeliminować. Wystarczy bowiem wyrobić w sobie nawyk systematyczności, skupić się na kilku sprawdzonych pomocach naukowych i działać według ściśle określonego planu, który doprowadzi do założonego celu.

Related Articles

Czy niszczarki biurowe sprawdzą się w Twojej firmie?

Redakcja

Ile wody potrzebuje sad? – wszystko o systemie nawadniania kropelkowego

Redakcja

Najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II w wersji audio – sprawdź ofertę Sklepu Polskiego Radia!

Redakcja

Dodaj komentarz