Biznes Motoryzacja Technologie

Ekspresowe pociągi towarowe – nowa twarz kolei

W handlu, produkcji i przemyśle czas jest bardzo cennym towarem. Dlatego też, tak ważna jest szybka organizacja transportu. Do tej pory, aby nie przekraczać określonego limitu czasowego na transport, wiele firm zmuszonych było do zawężenia pola działania do terytoriów najbliższych sąsiadów. Dla takich właśnie firm kolej otwiera nowe możliwości. Dzięki uruchomieniu nowoczesnych ekspresowych pociągów towarowych wiele przedsiębiorstw może nie tylko zwiększyć zasięg, ale również znacząco skrócić czas transportu potrzebnych towarów. Czym są ekspresowe pociągi towarowe i jak z nich korzystać?

Owoce rozwoju kolei towarowej

Kiedyś kolej była podstawowym i najważniejszym środkiem transportu. Wraz z rozwojem sieci dróg i komunikacji samochodowej a następnie transportu lotniczego, pociągi straciły na wartości jako forma transportu nieco przestarzała i coraz wolniejsza. Jednak obecnie, dzięki stałemu rozwojowi kolei, a co najważniejsze międzynarodowej współpracy, udało się uruchomić ekspresowe pociągi towarowe kursujące na linii międzykontynentalnej.

Dzięki ekspresowym pociągom towarowym wymiana dóbr między Europą i Azją jest znacznie szybsza i tańsza niż dotychczas. Już od kilku lat pociągi na trasie Europa-Azja, Azja-Europa z powodzeniem transportują różnorodne towary. Z każdym rokiem przybywa dodatkowych połączeń kolejowych a dodatkowo spadają ceny korzystania z ich usług. Powoduje to, że coraz więcej przedsiębiorców zarówno z Europy, jak i z Azji decyduje się na tę formę transportu swoich produktów.

Do tej pory przedsiębiorcy mieli dwie możliwości transportu produktów na linii Europa- Azja – drogą morską lub lotniczą. Kontenerowce, czyli ogromne statki towarowe są najtańszą, jak dotychczas opcją transportu towarów. Jednak ten rodzaj spedycji posiada bardzo poważny mankament, a mianowicie czas transportu, gdyż sięga on czasem nawet dwóch miesięcy. Drugą ze wspomnianych opcji była droga lotnicza, który jest niebywale szybki sposobem na transport towarów pomiędzy kontynentami, lecz jest o tyle co szybki, co również kosztowny. Alternatywą dla ceny i czasu transportu są właśnie ekspresowe pociągi towarowe, prezentujące zupełnie nowe oblicze kolei.

Po co ekspresowe pociągi międzykontynentalne?

Nie od dziś wiadomo, że handel Europy z Azją kwitnie. Dodatkowo wiele dużych przedsiębiorstw europejskich już dawno zdecydowało się przenieść produkcję swoich towarów do Azji ze względu na dużo tańszą siłę roboczą i znacznie niższe koszty produkcji. Dodatkowo, stale rosnące wśród Europejczyków zainteresowanie chińskimi towarami również zwiększa zapotrzebowanie na wymianę dóbr z tym krajem.

Nowy Jedwabny Szlak

Nowy Jedwabny Szlak został stworzony jako nawiązanie do tradycji starego Jedwabnego Szlaku, który niegdyś łączył Europę, Bliski Wschód i Chiny oraz umożliwiał wymianę towarów. Modernizacja idei w celu powstania Nowego Jedwabnego Szlaku była inicjatywą wielu państw. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możliwe było uruchomienie ekspresowych pociągów towarowych, które nieustannie są doskonalone i rozwijane. Obecnie trasa zwana Nowym Jedwabnym Szlakiem przebiega przez takie kraje, jak Niemcy, Polska, Białoruś, Rosja, Mongolia, Kazachstan i Chin. Ponadto z każdym rokiem uruchamiane są dodatkowe połączenia, które rozszerzają funkcjonalność tej drogi.

Polska na trasie ekspresowych pociągów towarowych

Przez wieki historia pokazała nam, że lokalizacja naszego kraju w centrum Europy jest źródłem wielu zagrożeń zarówno politycznych jak i militarnych. Jednak w kontekście Nowego Jedwabnego Szlaku nasze położenie daje nam wiele szans i możliwości. O ile dotychczas położenie działało na korzyść stosunków handlowych Polski zarówno ze Wschodem, jak i Zachodem, o tyle rozwój ekspresowych pociągów towarowych daje zupełnie nowe możliwości dla przedsiębiorców z Polski. Warto także zauważyć, że nasz kraj stał się popularnym i wygodnym miejscem przeładunkowym dla wielu transportów, również międzykontynentalnych. W świetle tych informacji warto postawić na ekspresowe pociągi towarowe, gdyż jest to bezpieczna, szybka i stosunkowo niedroga metoda transportu towarów na duże odległości pomiędzy Europą i Azją.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne

Related Articles

Garland BIG DRIPPA – charakterystyka i zastosowanie systemu nawadniającego

Redakcja

Profesjonalny magazyn – najważniejsze cechy

Redakcja

Zniszczona posadzka? Zleć ekspertyzę budowlaną

Redakcja

Dodaj komentarz