Dom i ogród

Jak dbać o surfinie?

Jak dbac o surfinie

Surfinie to cieszące się ogromną popularnością kwiaty balkonowe, które odpowiednio pielęgnowane cieszą nasze oko przez znaczną część roku. Te rośliny kwitną bujnie nawet od maja do października. Nie bez powodu surfinia bywa nazywana „królową balkonów”. Jej walory ozdobne i dekoracyjne są nie do przecenienia. Jest to roślina, która może poszczycić się nawet setkami odmian. Co więcej, z roku na rok powstają nowe, dzięki czemu mamy w czym wybierać. Surfinie różnią się kolorem i wielkością kwiatów, długością pędów oraz kształtami kwiatostanów. Wspaniale komponują się także zestawione z innymi roślinami balkonowymi.

Stanowisko

Surfinia nie jest rośliną nadmiernie trudną w uprawie, jednakże odpowiednia pielęgnacja z pewnością wydłuża okres kwitnienia i poprawia jej ogólną kondycję. Jeśli marzy się nam przepiękny balkon, udekorowany surfiniami, powinniśmy stworzyć im dogodne warunki. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Miejsca zacienione mogą powodować mniejsze kwitnienie. Surfinia nie przepada za cieniem, ale także za wiatrem i deszczem, dlatego najlepiej jest umieścić ją nie tylko w słońcu, ale także osłoniętą przed nadmiernym oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najlepiej, jeśli balkon lub taras jest zadaszony. W innym wypadku, w razie silnych opadów czy wiatru należy wstawić surfinię pod dach, aby nie została uszkodzona lub zniszczona. Jeśli chodzi o glebę, to najbardziej optymalny wzrost zapewni kwaśne i przepuszczalne podłoże o pH 5-5,5. Doniczki powinny być głębokie, z możliwością zawieszenia, aby pędy mogły swobodnie opadać.

Podlewanie surfinii

Podstawowym warunkiem dobrej kondycji i obfitego kwitnienia surfinii jest jej regularne i odpowiednie nawadnianie. Te rośliny lubią wilgoć, a podczas upałów wymagają intensywnego podlewania. W ich przypadku należy też bardzo uważać aby nie polewać wodą liści i kwiatów ponieważ rośliny bardzo szybko zaczynają chorować i gubić liście a pod koniec lata kwiaty będziemy mogli zoabserwować jedynie na końcach pędów. Dlatego w przypadku surfinii bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu automatycznego nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat. Podstawą systemu jest kroplownik z czujnikiem, który jednocześnie mierzy wilgotność gleby wokół rośliny oraz dostarcza ją wtedy gdy ziemia wokół korzeni stanie się sucha. Woda jest dostarczana powoli bezpośrednio do gleby, tak że  kwiaty i liście nie są narażone na zalanie. Jeśli posiadamy kilka doniczek lub skrzyń z surfiniami możemy skorzystać z gotowych zestawów nawadniania lub stworzyć zestaw według własnych potrzeb. W skrzynkach umieszczamy kroplowniki z czujnikiem co 20-25 cm i łączymy je rurką doprowadzającą wodę. Następnie system podłączamy do źródła wody, którym może być kran lub umieszczony powyżej zbiornik grawitacyjnych. System może być dowolnie rozbudowywany, nawet do kilkuset roślin. Do podłączenia systemu do kranu wykorzystujemy reduktor ciśnienia. System działa automatycznie – kiedy czujnik w stożku wyśle informację, że ziemia jest sucha, kroplowniki zaczynają podlewać roślinę aż ziemia stanie się wilgotna, aby dezaktywować czujnik. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia pielęgnację naszych surfinii, zwłaszcza jeśli lato będzie upalne a my planujemy wyjechać na wakacje.

Nawożenie i pielęgnacja

Surfinie wymagają także regularnego nawożenia (nawet co dwa dni!). Optymalnym rozwiązaniem jest zasilanie ich specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych. Istnieją także specjalne nawozy przeznaczone właśnie dla surfinii. Są dostępne w postaci płynu lub w postaci sypkiego proszku, które należy rozpuścić w wodzie. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie przesadzić z nawożeniem, gdyż może to spowodować uszkodzenie korzeni i nadmierny wzrost pędów. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitniętych i uschniętych kwiatów. Pobudza to roślinę do wypuszczania nowych pędów. Surfinia to zasadniczo roślina jednoroczna. Możliwe jest jej przezimowanie, jednak w praktyce jest to bardzo trudne. Najlepiej na wiosnę kupić i posadzić nowe rośliny.

Źródło: Blumat.pl – tensjometr

Related Articles

Funkcjonalny ogród, czyli elementy architektury ogrodowej

Redakcja

Budowa bez ograniczeń, czyli beton komórkowy w roli głównej

Redakcja

Profesjonalna dezynfekcja z produktami marki Vileda

Redakcja

Dodaj komentarz