produktyzmarketu.pl
Technologie

Zastosowanie sprężonego powietrza w przemyśle włókienniczym

Zastosowanie sprezonego powietrza w przemysle wlokienniczym

Sprężone powietrze to bardzo czysty i wygodny, a przy tym bezpieczny, nośnik energii – nie dziwi więc jego ogromna popularność. Koszty jego uzyskania nie należą do najniższych, ale  znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Od domów, warsztatów, zakładów, aż po wielki przemysł – wszędzie wykorzystuje się powietrze generowane przez sprężarki, których budowa i zasada działania zależy od potrzeb poszczególnych użytkowników.

Wymagania przemysłu włókienniczego

Przemysł włókienniczy bardzo chętnie korzysta z możliwości, jakie daje stosowanie nowoczesnych sprężarek. Energia sprężonego powietrza wykorzystywana jest w zasadzie na wszystkich etapach związanych z produkcją, przede wszystkim do:

  • tkania przy użyciu strumieniem powietrza,
  • przędzenia zarówno z użyciem kołowrotka, jak i bezwrzecionowego,
  • produkcji tkanin sztucznych,
  • teksturowania tkanin,
  • farbowania oraz nawijania włóknin,
  • pneumatycznego transportu wiórów PET,
  • oczyszczania ścieków,
  • czyszczenia narzędzi i przyrządów.

Korzyści z takiego rozwiązania to nie tylko wzrost wydajności produkcji i ograniczenie kosztów związanych z konserwacją czy naprawą urządzeń, ale również wysoka jakość tkanin i mniej odpadów. Dzisiaj dużo się mówi, i słusznie, na temat konieczności ochrony środowiska. Rozwój innowacyjnych technologii sprężarek daje możliwości wyeliminowania wielu negatywnych dla otoczenia czynników – na przykład dzięki oszczędności energii.

Przemysł włókienniczy stawia jednak przed stosowanymi przez siebie urządzeniami wysokie wymagania. Powinny one cechować się, poza wysoką wydajnością, doskonałą jakością wytwarzanego powietrza. Każde zanieczyszczenie, w postaci oleju czy innego smaru, które poprzez skażone powietrze pobrudzi produkt, może znacząco obniżyć jego wartość lub nawet całkiem go zniszczyć.

Sprężarki bezolejowe – charakterystyka

Remedium na konieczność wyeliminowania z powietrza cząstek oleju jest zastosowanie urządzeń, których technologia wyklucza ich pojawienie się w trakcie procesu produkcji. Na rynku spotykamy dwa rozwiązania stosowane w sprężarkach: olejowe i bezolejowe. Sprężarki olejowe wymagają użycia oleju jako czynnika smarnego umożliwiającego sprawne działanie całego układu, natomiast te drugie nie. Dlatego sprężarki bezolejowe są wysoko cenione wszędzie tam, gdzie wymagana jest czystość i higiena – w branży medycznej i farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej czy w przemyśle włókienniczym. Na ogół uważa się, że są one nieco mniej wydajne od konwencjonalnych, ale nowoczesne sprężarki bezolejowe utrzymują parametry sprawnościowe i wydajnościowe na podobnym poziomie. Przy ich użyciu można ograniczyć koszty eksploatacji – nie wymagają wymiany oleju i zużytych filtrów. Wśród szerokiego wyboru różnorodnych urządzeń możemy wyróżnić między innymi bezolejowe sprężarki:

  • śrubowe,
  • zębate,
  • odśrodkowe,
  • tłokowe,
  • spiralne.

Obecnie nie ma problemu z doborem bezolejowego rozwiązania do każdego zastosowania. Bardzo popularne w przemyśle są sprężarki śrubowe bezolejowe. Możemy wśród nich wybierać między nisko- lub wysokociśnieniowymi, rotacyjnymi czy z wtryskiem wody. Bez względu na typ urządzenia, zawsze musi ono posiadać certyfikaty gwarantujące spełnienie wymaganych norm jakościowych.

Sprężarki bezolejowe są bezkonkurencyjne w przemyśle włókienniczym. Ich koszt zakupu jest na ogół wyższy od konwencjonalnych, ale zapewniają odpowiedni standard produkcji przy niższych kosztach eksploatacyjnych. Ich obsługa jest prosta, generują stosunkowo nieduży hałas i nie emitują do środowiska szkodliwych substancji. Dzięki szerokiemu wyborowi i tworzeniu coraz to nowszych, lepszych konstrukcji, zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagającego odbiorcy.

Related Articles

Analiza organoleptyczna produktów kosmetycznych, czyli o tym, jak uzyskać najlepsze właściwości kosmetyków

redakcja

Czym jest chemia BHP?

redakcja

Czy niszczarki biurowe sprawdzą się w Twojej firmie?

redakcja

Dodaj komentarz