Budownictwo Dom i ogród

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu wilgoci w domu?

moisture in the house

Zalegająca w domu wilgoć może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów. Długotrwałe przebywanie w zagrzybionych i zapleśniałych pomieszczeniach jest niebezpieczne dla zdrowia i zwiększa ryzyko występowania chorób górnych dróg oddechowych. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto dowiedzieć się, jakie warunki sprzyjają powstawaniu wilgoci w domu i zapobiec problemowi.

Przeciekający dach lub zalanie 

Urządzeniem wykorzystywanym do mierzenia poziomu wilgotności w pomieszczeniach jest higrometr. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność we wnętrzach powinna mieścić się w przedziale od 30-65%. Jeżeli jest wyższa niż 65% i utrzymuje się przez dłuższy czas, tworzą się korzystne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Tego rodzaju drobnoustroje są w stanie rozwijać się na różnych powierzchniach. Najczęściej pojawiają się na tynkach w postaci zielonych, brunatnych lub czarnych nieestetycznych wykwitów. Wilgoć w domu może utrzymywać się z wielu powodów. Najczęściej jej pojawianie się jest związane z nieszczelnym pokryciem dachowym oraz nieodpowiednią izolacją przeciwwilgociową fundamentów, co prowadzi do stopniowego nasiąkania murów i pojawiania się mokrych plam na sufitach lub ścianach. Częstą przyczyną jest również zalanie domu spowodowane awarią instalacji wodnej lub grzewczej. W takiej sytuacji należy niezwłocznie usunąć usterkę i przeprowadzić profesjonalne osuszanie ścian. Usuwanie wilgoci na własną rękę poprzez wietrzenie pomieszczeń może okazać się niewystarczające.

Niedrożna wentylacja i szczelne pomieszczenia

W celu ograniczenia strat cieplnych i zmniejszenia rachunków za ogrzewanie współczesne domy ociepla się styropianem lub wełną mineralną. Powszechne stało się również montowanie szczelnych okien i drzwi. Negatywnym skutkiem przeprowadzanych prac termomodernizacyjnych może być utrzymywanie się zbyt wysokiego poziomu wilgotności we wnętrzach. Dotyczy to w szczególności budynków z nieprawidłowo działającym systemem wentylacyjnym. Suszenie prania, prasowanie odzieży czy też przygotowywanie potraw to czynności, w wyniku których dochodzi do wytwarzania pary wodnej. Jeżeli wytworzona para nie zostanie odprowadzona na zewnątrz budynku poprzez system wentylacji, zacznie zalegać we wnętrzach, tworząc korzystne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Usuwanie wilgoci w tym przypadku polega na udrożnieniu kanałów wentylacyjnych lub przynajmniej rozszczelnieniu okien. W sprzedaży dostępne są nawiewniki okienne mocowane w ramie, które umożliwiają grawitacyjną wymianę powietrza i pomagają pozbyć się nadmiaru wilgoci. Aby pozbyć się pary z domu, warto także pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza w sezonie zimowym. Coraz więcej osób w poszukiwaniu oszczędności rezygnuje z ogrzewania wnętrz, które nie są regularnie użytkowane. Niestety brak ogrzewania również stwarza warunki sprzyjające do powstawania wilgoci w domu. Co gorsze, znajdująca się w takich pomieszczeniach para zaczyna się skraplać, tworząc nieestetyczne wykwity na ścianach i sufitach. Ich powstawanie może być także spowodowane nieprawidłowo wykonaną termoizolacją ścian i pojawianiem się tzw. mostków termicznych.

Podsumowanie

Nadmierna wilgoć w domu jest niepożądana i może negatywnie wpływać zarówno na trwałość całej konstrukcji, jak i zdrowie oraz samopoczucie domowników. Aby przywrócić w pomieszczeniach odpowiedni poziom wilgotności, trzeba najpierw znaleźć i usunąć źródło problemu. Jeżeli samodzielne działania nie przynoszą skutku, warto poprosić o pomoc specjalistów. Na rynku działa coraz więcej firm specjalizujących się w osuszaniu budynków i ich elementów.

Related Articles

Jak dbać o surfinie?

Redakcja

Czym jest chemia BHP?

Redakcja

Funkcjonalny ogród, czyli elementy architektury ogrodowej

Redakcja

Dodaj komentarz