Biznes Technologie

Skuteczne zabezpieczenia przed ptakami w mieście

zabezpieczenia przed ptakami

Ptaki zamieszkujące obszary miejskie, z biegiem czasu przystosowały się do rytmu życia ludzi. Dotyczy to przede wszystkim gołębi, które są niemal nieodłącznym „elementem” każdego większego miasta w naszym kraju. Takie środowisko pozwala im m.in. na spokojną egzystencję, z dala od naturalnych wrogów oraz z łatwym dostępem do pożywienia. Gnieżdżące się gołębie mogą jednak być uciążliwe, zwłaszcza jeśli zadomowią się na parapecie czy balkonie w naszym mieszkaniu. Jak zatem tego uniknąć?

Wybór odpowiedniego zabezpieczenia

Na wstępie warto zaznaczyć, że w tej kwestii nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym budynku. Nie istnieją również metody całkowicie niewidzialne i niesłyszalne. Jak zatem zdecydować, czy lepiej sprawdzą się kolce przeciw ptakom, czy może specjalne siatki? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj budynku oraz wygląd okien. W wysokich budynkach użytku publicznego ważny jest estetyczny wygląd oraz względy praktyczne. Bardzo często w takich miejscach prowadzone są prace na wysokości związane m.in. z myciem okien przez specjalne ekipy. Jak łatwo się domyślić, w takim przypadku zastosowanie siatek zabezpieczających znacznie utrudniłoby tego rodzaju działania. Co za tym idzie, znacznie lepszym rozwiązaniem będą tutaj różnego rodzaju kolce czy dyskretne systemy elektryczne.

W mieszkaniach i domach sprawdzą się zarówno kolce przeciw ptakom, jak i naklejki na szyby. Te drugie zapobiegają rozbijaniu się ptaków o szyby, co jest niebezpieczne nie tylko dla nich, ale również dla osób znajdujących się w pobliżu okien. Działają one jak odstraszacze „informujące” np. gołębie o znajdującej się na ich drodze przeszkodzie. Z kolei siatki to zabezpieczenie doskonale sprawdzające się na balkonach, w różnego rodzaju wnękach oraz w załamaniach elewacji. Dzięki nim jaskółki czy wróble nie mają możliwości uwicia gniazda właśnie w tych miejscach.

Jak montować zabezpieczenia?

Wiele zabezpieczeń przeciw ptakom można zamontować samodzielnie, jednak w niektórych przypadkach konieczna będzie pomoc firmy, która wykonuje prace na wysokości. Naklejenie papierowych podobizn ptaków na szybie w domku jednorodzinnym czy zamontowanie siatki na trzecim piętrze kamienicy nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Trudności pojawiają się jednak wtedy, gdy konieczne jest umieszczenie systemu elektrycznego na najwyższych piętrach wieżowca. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o kolce przeciw ptakom. W takich sytuacjach zdecydowanie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wykorzystują najwyższej jakości sprzęt do tego rodzaju zadań. W przypadku, gdy decydujemy się na samodzielne zamontowanie zabezpieczeń przed ptakami, powinniśmy poprosić o pomoc kogoś, kto będzie „trzymał rękę na pulsie” i w razie czego będzie nas również ubezpieczał. Przed przystąpieniem do działania, warto ponadto dokładnie przeczytać instrukcję montażu, co znacznie ułatwi i przyspieszy nasze prace na wysokości.

Ptaki żyjące w mieście to poniekąd całkiem przyjemne urozmaicenie szarych i nudnych osiedli czy ulicznych zakamarków. Są jednak sytuacje, kiedy nawet najwięksi miłośnicy natury w środku miejskiej dżungli nie mają ochoty na wizyty gołębi, jaskółek czy wróbli na balkonie bądź parapecie. Nie oszukujmy się – po takiej wizycie mogą zostać pamiątki, które nie wyglądają zbyt ciekawie i bardzo trudno je wyczyścić. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w zabezpieczenia, które z jednej strony ochronią nas i nasze szyby, gzymsy, parapety czy elewacje, a z drugiej strony nie wyrządzą krzywdy ptakom.

Related Articles

Hemoglobina suszona dla drobiu – zalety

Redakcja

Na czym polega technika cięcia wodą? Najczęściej zadawane pytania

Redakcja

Czy mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej zapobiega korozji?

Redakcja

Dodaj komentarz