Biznes Budownictwo Technologie

Czym jest chemia BHP?

Produkty zaliczane do grupy chemii BHP są niemal tak stare, jak same zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Od dekad pasta BHP była nieodzownym elementem każdego warsztatu czy innego zakładu pracy, gdzie pracownicy byli narażeni na silne zabrudzenie olejami i smarami. Jednak obecna chemia BHP nie jest tą samą, którą stosowało na przykład pokolenie naszych dziadków. Czym więc jest chemia BHP? Jakie produkty wybrać i czym różnią się między sobą? Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości.

Po co chemia BHP w zakładzie pracy?

Chemia BHP jest nieodzownym elementem wielu zakładów pracy. Należą do niej produkty pozwalające zadbać o higienę zarówno pracowników, jak i samego miejsca pracy. Higiena, zaraz obok bezpieczeństwa, jest jednym z najważniejszych elementów pracy w przyjaznym środowisku. W przepisach dotyczących BHP dużo się mówi o obowiązku pracodawcy do zapewnienia odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej pracowników; są one niezbędne do  utrzymania bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia osób zatrudnionych. Jednak taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy, jeśli chodzi o zapewnienie pracownikom środków niezbędnych do utrzymania higieny. Potrzeba ta jest szczególnie paląca we wszystkich zakładach pracy, gdzie na co dzień prace odbywają się w kontakcie z mocno brudzącymi smarami czy olejami.

Pasty BHP, dla kogo i w jakich sytuacjach stosować?

Pasty BHP są produktami gwarantującymi doczyszczenie rąk pracownika nawet z bardzo silnych zabrudzeń opornych na inne detergenty. Ponadto pomagają wyeliminować przykre zapachy pozostające po licznych pracach z użyciem smarów. Potrzeba stosowania past BHP jest powszechna w wielu branżach gospodarki. Najczęściej są to warsztaty i drukarnie, ze względu na ich specyfikę pracy. Dawniej pasty BHP były wprawdzie skuteczne lecz niejednokrotnie wpływały także na pogorszenie stanu skóry pracowników, powodowały wysypki czy alergie u osób o delikatniejszej skórze lub u alergików. Nowoczesne pasty BHP posiadają także liczne substancje pielęgnujące i oprócz wysokiej skuteczności czyszczącej, są również delikatne i bezpieczne dla skóry. Ponadto można wybrać produkty przeznaczone dla alergików, gdyż takich możliwości również nie brakuje na rynku. Jeśli chodzi o zapewnienie niezbędnej higieny pracownikom, warto także wiedzieć, że pasty BHP to nie jedyna opcja. Do wyboru w sklepach ze sprzętem BHP są również kremy i żele do mycia rąk. Dodatkowo, wybierając odpowiednie środki do higieny, należy dokładnie zapoznać się z ich przeznaczeniem, gdyż można również wybrać konkretnie ukierunkowane w swoim działaniu preparaty. Jedne z nich są szczególnie skuteczne w usuwaniu smarów, jednak nie dadzą sobie rady z olejami. Dlatego tak ważne jest dokonywanie odpowiednich wyborów. Nowoczesnym i stosunkowo nowym rozwiązaniem są także rękawice biologiczne. Nie zapewniają one takiego samego poziomu bezpieczeństwa co rękawice materiałowe, jednak w kontakcie z niektórymi substancjami brudzącymi, pozwalają zachować lepszą higienę.

Produkty pomocnicze pozwalające zachować higienę w miejscu pracy

Sklepy BHP oferują również szeroki wachlarz sprzętów pomagających w utrzymaniu czystości. Do najpopularniejszych z nich należą sorbenty. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się maty wykonane z wyjątkowo chłonnych materiałów, pochłaniających zabrudzenia różnego typu. Ponadto szczególnie pomocne okazują się akcesoria pomagające zapewnić komfort i wygodę korzystania z produktów BHP. Należą do nich pompki czy specjalnie dostosowane podajniki. Pracodawca musi także pamiętać, że chemia BHP powinna być łatwo dostępna dla pracowników. Nie może być ukryta w szafkach czy trzymana pod kluczem. Każdy pracownik musi mieć łatwy dostęp do produktów służących do utrzymania higieny. Chcąc sprawić, by było to możliwe, stanowisko pracy oraz sanitariaty muszą zostać zaprojektowane i rozplanowane z rozmysłem, a także ze znajomością obowiązujących przepisów i potrzeb pracowników.

Źródło: Glovex – import i dystrybucja BHP

Related Articles

Czy niszczarki biurowe sprawdzą się w Twojej firmie?

Redakcja

Posadzka poliuretanowa i posadzka epoksydowa – porównanie

Redakcja

Wady i zalety transportu pneumatycznego

Redakcja

Dodaj komentarz