Muślin bawełniany określany jest jako jedna z najczystszych i najdelikatniejszych tkanin. Do Europy przywędrował aż z Bliskiego Wschodu w wieku XVII. Za kolebkę powstania tego materiału uważa się Irak, a właściwie jedno z jego miast – Mosul. Muślin w Europie został doceniony początkowo we Francji, gdzie bardzo szybko zyskał dużą popularność. Z czasem jednak tkanina ta podbiła serca pozostałych państw. Nic dziwnego – gładki splot i niemal przeźroczysta, bardzo oddychająca struktura sprawiają, że muślin bawełniany jest tkaniną powszechnie stosowaną w przemyśle.
Właściwości muślinu bawełnianego
Za główną cechę charakterystyczną i wielką zaletę muślinu uznaje się jego właściwości oddychające. Niezwykła lekkość, otwarty splot oraz delikatność w dotyku sprawiają, że jest to tkanina, która zapewnia świetną przepuszczalność powietrza. Dzięki temu skóra oddycha, co w rezultacie zapobiega jej przegrzaniu i poceniu.
Kolejną zaletą muślinu bawełnianego jest jego trwałość. Tkanina ta, choć bardzo lekka i niemal niewyczuwalna na skórze, odznacza się niezwykłą wytrzymałością. Podczas prania nie rozciąga się, a z biegiem czasu staje się jeszcze bardziej miękka.
Należy także wspomnień o aspektach ekologicznych – muślin powstaje z bawełny, a w czasie jego produkcji na żadnym etapie nie dodaje się substancji chemicznych, mogących negatywnie wpływać na jego właściwości i zastosowanie. Co więcej, uprawy nie są wspomagane jakże popularnymi dzisiaj pestycydami, dzięki czemu można mówić o całkowitej naturalności muślinu bawełnianego.
Ze względu na optymalne właściwości termoizolacyjne, tkanina ta doskonale spisuje się jako ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Osoby z alergiami szczególnie doceniają natomiast fakt, że muślin wykazuje cechy antyalergiczne. Zwolennicy miękkich tkanin zapewne również będą pod wrażeniem delikatności wspomnianego materiału.
Główne zastosowanie muślinu bawełnianego
Zalety muślinu bawełnianego doceniają szczególnie rodzice małych dzieci. Z uwagi na jego niezwykłą delikatność, odporność na zabrudzenia i właściwości antyalergiczne oraz przeciwgrzybicze tkanina ta idealnie nadaje się na okrycia dla niemowlaka. Ze względu na fakt, iż włókna muślinu nie ulegają uszkodzeniom nawet pod wpływem intensywnego prania, materiał jest powszechnie stosowany w produkcji artykułów codziennego użytku. Należy podkreślić, że muślin bawełniany jest w pełni bezpieczny dla dziecka, ponieważ w jego składzie nie znajdują się sztuczne, szkodliwe dodatki. Artykuły w 100% wykonane z muślinu bawełnianego doskonale sprawdzają się jako pieluszki czy ubranka. Na popularności zyskują również specjalne muślinowe kocyki, czyli tzw. otulacze, którymi ciasno otula się niemowlę, aby zapewnić mu przyjemny odpoczynek w oddychającej i termoizolacyjnej tkaninie.
Chociaż muślin bawełniany znajduje zastosowanie głównie w przemyśle dziecięcym, wykorzystuje się go również do produkcji pościeli, zasłon lub ubrań. Tkanina ta umożliwia stworzenie niemal każdej części garderoby, dlatego na rynku dostępne są muślinowe koszule, bluzki, swetry, szale, a nawet spodnie. Ubrania tego typu szczególnie doceniane są w gorącym klimacie, gdzie pożądane są materiały izolujące ciepło. Na Bliskim Wschodzie oraz w Indiach muślin wykorzystuje się nawet do produkcji kombinezonów roboczych, które w praktyce zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza.
Muślin bawełniany jest estetycznym, naturalnym i funkcjonalnym materiałem, który posiada bardzo szerokie zastosowanie. Najlepszym wyznacznikiem jakości tej tkaniny jest fakt, iż wykorzystuje się ją do produkcji artykułów dziecięcych i niemowlęcych.
Źródło: otula.pl – sklep z tkaninami Warszawa