Podjęcie się zawodu kelnera to bardzo popularna, szczególnie wśród młodych osób, droga do zarobienia pierwszych pieniędzy. Stosunkowo łatwo jest zostać kelnerem – na ogół nie potrzebujemy do tego specjalnych kwalifikacji ani uprawnień. Warto jednak dysponować pewnym zestawem cech, które będą kluczowe w tej profesji, i które sprawią, że nie tylko zostaniemy docenieni przez gości, ale także sami będziemy czerpać satysfakcję z pracy.
Otwartość
Zawód kelnera to nieustanny kontakt z ludźmi – zarówno naszymi współpracownikami, ale także klientami restauracji czy kawiarni. Im bardziej jesteś otwarty, Twoja postawa jest szczera i przyjazna, czyli im bardziej lubisz ludzi i kontakt z nimi, tym lepiej będziesz wykonywał swój zawód. Klienci momentalnie wyczują dobrą energię takiego kelnera i nie tylko docenią go w postaci dobrego napiwku, ale będą do niego wracać. To z kolei przekłada się na dobrą opinię o danym miejscu, które zaczyna być chętnie odwiedzane i słynie ze świetnej obsługi. Otwarta postawa powoduje, że chętniej pomagasz innym, samodzielnie wychodzisz z inicjatywą, a praca nie jest dla ciebie udręką.
Czujny obserwator
Czy jesteś spostrzegawczy i lubisz obserwować innych? Czy jesteś domyślny i przewidujący? Praca kelnera to, w znacznym stopniu, umiejętność przewidywania i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów, jeszcze zanim zdążą o cokolwiek poprosić. Zauważysz gotowość do złożenia zamówienia? A może będziesz w stanie dostrzec niepokojący moment niepewności na twarzach twoich gości, gdy spróbowali dania, a ty wiesz już, że z ich posiłkiem jest coś nie w porządku? Zawód kelnera wymaga myślenia o innych i ich potrzebach, a także stosownego, pełnego wyczucia reagowania.
Leń odpada
Praca kelnera jest niezwykle wymagająca fizycznie, gdyż zazwyczaj angażuje nas na wiele godzin – szczególnie w porze obiadowej, a potem wieczorami, kiedy przychodzi najwięcej gości. W tym czasie obsługujemy wiele osób, prowadzimy rozmowy z kucharzami, wykonujemy całą masę czynności – od przywitania gości, zebrania zamówienia, podania wszystkich posiłków i posprzątania po nich, kończąc na zamknięciu rachunku i pożegnaniu gości. Czynności te wymagają sił fizycznych i skupienia. Jest to szczególnie ważne, gdy obsługujemy kilka stolików w jednym momencie. Jakiekolwiek zaniedbania w stosunku do gości mogą wywołać ich niezadowolenie, które przełożą się na niski napiwek lub niezbyt pochlebną opinię o restauracji.
Gospodarz
Idealnym kelnerem jest osoba, która jest w stanie dostrzec poczucie misji w tym zawodzie. Misją kelnera jest myślenie o sobie, jako o gospodarzu naszych gości. Z kolei rolą gospodarza jest ugoszczenie klientów restauracji, zadbanie o nich, sprawienie, by czuli się dobrze. Taka postawa zaskarbi nam zaufanie i przychylność gości, którzy będą chętnie do nas wracać.
Umiejętność działania pod presją czasu
Cechą, która jest niezbędna w tym zawodzie, jest umiejętność pracy pod presją czasu, a także szybkiego podejmowania decyzji. Równie przydatna może być wielozadaniowość. Konieczność obsłużenia kilku stolików w jednym czasie wymaga doskonałej organizacji pracy, szybkich decyzji i trafnej oceny sytuacji dotyczącej tego, co jest priorytetem w danym momencie. Dobry kelner szybko i rzeczowo ustali kolejność zadań i nie straci głowy, gdy na horyzoncie pojawią się nowi goście.
Profesjonalizm
Doskonale czujemy się, gdy obsługują nas osoby kompetentne, które znają kartę dań, są w stanie polecić nam specjały czy odpowiednie do wybranego przez nas dania wino. Jesteśmy w dobrych rękach, jeśli nasz kelner zna zasady profesjonalnej obsługi gości, a kiedy pojawiamy się ze znajomymi z zagranicy, bez problemu nawiąże z nimi kontakt i zbierze zamówienie. Dobry kelner ma wiedzę z zakresu alkoholi czy organizacji i serwisu w czasie dużych uroczystości firmowych. Niezależnie od rodzaju restauracji czy kawiarni, w której pracuje kelner – jeśli tylko ma się aspiracje, by wykonywać ten zawód profesjonalnie – warto pomyśleć też o kursie kelnerskim. Zdobycie doświadczenia samodzielnie jest możliwe, jednak wymagać będzie dużo więcej czasu.
Profesja kelnera wraca do łask. Obsługa gości na najwyższym poziomie może sprawiać ogromną satysfakcję i być dochodowym zajęciem. Warto zainwestować w kurs kelnerski, na którym poznasz podstawowe zasady serwisu i dowiesz się, jakich błędów należy unikać w kontakcie z gośćmi restauracji.
Źródło: msbis.com – baristka