Life Style

Bidony na wodę – czy warto kupić?

Bidony na wode

Świadomi wciąż postępujących zmian klimatycznych, jako konsumenci coraz częściej staramy się podejmować ekologiczne wybory. Dbałość o środowisko naturalne stała się modna i nie jest już postrzegana jako fanaberia. Zdając sobie bowiem sprawę z faktu, iż ilość produkowanych przez nas śmieci szkodzi nam samym i całemu ekosystemowi, szukamy więc nowych rozwiązań, by wspomóc planetę. Niestety tradycyjna plastikowa butelka PET rozkłada się kilkaset lat, a w oceanach zalegają już setki ton plastiku różnego pochodzenia. Bidony na wodę wielokrotnego użytku stworzono właśnie dla osób, które ponad wszystko cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Tylko jaki bidon wybrać, by służył nam rzeczywiście przez lata?

Bidon na wodę BPA free

Plastikowe bidony wielorazowego użytku są lekkie i tanie. Oczywiście możemy kilkakrotnie wykorzystać butelkę po wodzie mineralnej czy źródlanej, ale trudno będzie utrzymać ją w czystości i z czasem może się ona stać w końcu źródłem bakterii czy innych drobnoustrojów. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w trwałą butelkę, którą wielokrotnie będziemy mogli myć i wykorzystywać bez obawy o nasze zdrowie. Ze względu na niską wagę poleca się je szczególnie dla dzieci. Nieważne, czy nalejemy do nich wodę, czy ulubiony świeżo wyciśnięty sok, nie musimy się bowiem martwić, że dodatkowo obciążymy szkolny plecak naszej pociechy. Kiedy decydujemy się na plastikowy bidon na wodę, warto upewnić się, z jakiego dokładnie materiału został on wykonany. Najważniejsze, by nie zawierał on w swoim składzie Bisfenolu A (BPA). Niestety mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ten wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych związek chemiczny ma budowę zbliżoną do żeńskiego estrogenu i może negatywnie wpływać na układ hormonalny, a na jego toksyczny wpływ w szczególności narażone są właśnie dzieci.

Bidon szklany

Dla wielu osób, które na poważnie wzięły sobie do serca ograniczenie zużywanego plastiku, najlepszym rozwiązaniem będą jednak szklane bidony. Są one oczywiście cięższe od tych plastikowych, ale mają też wiele zalet. Najczęściej używanym do ich produkcji materiałem jest tzw. szkło boro- krzemowe. Jest ono przede wszystkim znacznie lżejsze od tradycyjnego szkła sodowego, z którego wytwarza się zwykłe szklanki. Ponadto jest bardziej wytrzymałe na wstrząsy i urazy mechaniczne, działanie środków chemicznych oraz na nagłe zmiany temperatury (można je napełniać wrzątkiem bez obawy, że pękną). Bidony tego typu można oczywiście myć w zmywarce. Ten rodzaj zastosowanego szkła w żadnym też stopniu nie zmienia posmaku przechowywanych w butelce napojów – spożywana z nich woda zachowuje swój nieskazitelny, czysty smak. Bidon szklany będzie doskonałym wyborem zwłaszcza dla osób ceniących sobie nowoczesne wzornictwo i elegancję, ale i dla tych, którzy żyją aktywnie i nie wyobrażają sobie porannego treningu bez butelki wody. Decydując się na niego, mamy pewność, że wykonano go z naturalnych, organicznych materiałów i jest on wolny od niepożądanych związków chemicznych i tworzyw sztucznych. Każdy łyk wody będzie w tym przypadku przypomnieniem, że dbamy nie tylko o środowisko, ale i o własne zdrowie.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj bidonu na wodę wybierzemy, nasz zakup opłaci się nie tylko matce ziemi, ale i naszym finansom. Redukcja śmieci niesie za sobą redukcję kosztów, jakie do tej pory pożytkowane były na ich produkcję. W zależności od tego, w jakim rejonie kraju mieszkamy i jaką wodę dostarczają do naszych domów lokalne wodociągi, możemy zdecydować się na picie wody prosto z kranu lub filtrowanej w specjalnych dzbankach. Popularnym wyborem jest także butelka z wbudowanym filtrem węglowym uzdatniającym jakość kranówki bezpośrednio po jej nalaniu. Na koniec należy podkreślić, że dobrej jakości bidon na wodę to inwestycja na lata.

źródło: myequa.pl – bidon bpa free

Related Articles

4 proste, smaczne oraz szybkie sposoby na nerki i serca cielęce

Redakcja

Stwórz własny planer na rok 2020. Co będzie Ci potrzebne?

Redakcja

Funkcjonalny ogród, czyli elementy architektury ogrodowej

Redakcja

Dodaj komentarz