Budownictwo

Dmuchawy i osuszacze – niezbędne w osuszaniu mieszkania

Dmuchawy i osuszacze – niezbedne w osuszaniu mieszkania

Największym wrogiem każdego obiektu budowlanego jest wilgoć. Każdy właściciel nieruchomości doskonale zdaje sobie z tego sprawę i nie ma tu znaczenia czy jest to wynik zalania czy wilgoć technologiczna. Wilgoć prowadzi do zagrzybienia budynku, powstania pleśni i w końcu niszczenia struktury obiektu. Uznaje się, że wilgotność względna w obiektach budowlanych powinna oscylować wokół 40-60%.

Skutki

Przenikanie wody w głąb ścian czy podłóg powoduje utratę właściwości termoizolacyjnych obiektu, woda niszczy obwody elektryczne, powoduje spięcia i zwarcia. W powietrzu pojawia się brzydki zapach pleśni a zarodniki mogą stać się przyczyną alergii i zatruć. Jednym słowem wilgoć to wróg numer jeden każdego budynku i każdego lokalu mieszczącego się w zawilgoconym obiekcie.

Dmuchawy i osuszacze

Najkorzystniejszą metodą osuszania zawilgoconych budynków jest osuszanie mechaniczne przy pomocy specjalnych urządzeń do tego przeznaczonych. Zanim przystąpi się do procesu osuszania w pierwszej kolejności należy pozbyć się pleśni, wykorzystując odpowiednie preparaty chemiczne, a wszystkie elementy wyposażenia, na których wilgoć odcisnęła swoje piętno, należy usunąć z budynku bezpowrotnie. Aby pleśń ponownie nie pojawiła się w budynku, poziom wilgotności musi spaść poniżej 60%.

Mechaniczne osuszacze adsorpcyjne

Mechaniczne osuszanie adsorpcyjne to proces usuwania wilgoci przy pomocy zjawiska fizycznego sorpcji wilgoci. Proces ten polega na wprawieniu w ruch wilgotnego powietrza oraz jego zasysaniu przez obracający się powoli rotor urządzenia. To przez niego przepływają dwa różne strumienie powietrza, większy wilgotny, suszący się w trakcie przepływu przez urządzenie oraz drugi regenerujący, chłodzący samo urządzenie i podgrzewany do temp. 150°C. Strumień powietrza przechodzący przez część regenerującą pozbawiany zostaje cząsteczek wody, a para zostaje odprowadzona poprzez chłodnicę z urządzenia. Tego rodzaju osuszacze posiadają stałą wydajność pracy niezależną od temperatury i stopnia zawilgocenia.

Stosując osuszacze adsorpcyjne, można wspomóc się dodatkowymi wentylatorami lub dmuchawami, które intensyfikują ruch powietrza w danym obiekcie, co powoduje sprawniejsze odrywanie się cząsteczek wody zbierających się na przegrodach. Dzięki temu można znacząco skrócić czas całego procesu.

Mechaniczne osuszacze kondensacyjne

Ta metoda osuszania polega na wykropleniu całej zawartej w powietrzu wilgoci i odprowadzeniu jej z budynku pod postacią wody.

Osuszacz kondensacyjny zbudowany jest z:

  • filtra powietrza,
  • zbiornika na wodę,
  • skraplacza ogrzewającego osuszone powietrze,
  • wentylatora.

Proces osuszania polega na przepływie wilgotnego powietrza (zasysanego przez wentylator) przez filtr i wstępne oczyszczenie go, a następnie przepuszczenie powietrza nad parownikiem i schłodzenie go do temp. poniżej rosy. W konsekwencji następuje wykroplenie się nadmiaru pary wodnej, która zostaje odprowadzona na zewnątrz pomieszczenia czy obiektu. Kolejno w drugim etapie osuszania następuje podgrzanie suchego już powietrza i wprowadzenie go ponownie do pomieszczenia.

Najogólniej ujmując, działanie obu rodzajów osuszaczy i obu metod polega na przetworzeniu obecnej w pomieszczeniu pary wodnej w wodę, a następnie sprawnym odprowadzeniu jej na zewnątrz pomieszczenia. Metody te różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim kosztem urządzeń, które jednak można stosunkowo wynająć od profesjonalnych firm.

Źródło: nord-help.com.pl – zalanie mieszkania

Related Articles

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu wilgoci w domu?

Redakcja

Wykorzystanie szalunków na budowie

Redakcja

Budowa bez ograniczeń, czyli beton komórkowy w roli głównej

Redakcja

Dodaj komentarz