Budownictwo

Wykorzystanie szalunków na budowie

Wykorzystanie szalunkow na budowie

O tym, jak trwały jest budynek, świadczą jego fundamenty. Wszelkie prace na budowie związane ze stawianiem fundamentów potrzebują zatem szalunków do wykopów, gdyż to właśnie one nadają betonowi odpowiedni kształt oraz czynią go bardziej wytrzymałym. W zależności od specyfiki projektu oraz tempa prac wykopy muszą być zabezpieczone szalunkami przez okres od 14 do 28 dni. Ogromny wpływ na czas trwania tego etapu prac mają czynniki atmosferyczne, przyspieszające lub wydłużające zastyganie betonu. Oczywiście z pomocą szalunków wykonywane są również stropy i ściany. Na co jednak zwrócić uwagę wykonując szalowanie?

Szalunki o różnym zastosowaniu

Szalunki stosuje się podczas stawiania fundamentów oraz wznoszenia ścian, sufitów z żelbetonu czy betonowych kolumn. Zasadniczo wyróżniamy więc trzy rodzaje szalunków: szalunki ścienne, szalunki stropowe oraz szalunki do wykopów. Konstrukcje tego typu mają charakter krótkotrwały, gdyż po zakończeniu prac są one rozbierane i wykorzystywane ponownie w innym miejscu. Z tego względu w dzisiejszych czasach firmy budowlane najczęściej decydują się na wynajem szalunków lub rusztowań. Szalunki produkuje się z różnych materiałów, takich jak drewniane deski, stal, aluminium czy płyty OSB. Coraz większą popularnością cieszy się specjalna sklejka szalunkowa.

Szalunki do wykopów – lekkie czy ciężkie?

Współcześnie firmy budowlane zmagają się z licznymi ograniczeniami urbanistycznymi związanymi z bezpośrednim sąsiedztwem działek budowlanych o nieuregulowanej sytuacji prawnej, które bezpośrednio sąsiadują z placem budowy. W takich warunkach projektanci decydują się na głębokie fundamentowanie. Do szalowania fundamentów często używa się szalunków ze stali lub aluminium. Te aluminiowe są stosunkowo lekkie i proste w montażu. Natomiast stalowe charakteryzują się mniejszą mobilnością, ale większą wytrzymałością, przez co beton może wiązać się jeszcze mocniej. Niestety do tego typu szalowania niezbędne jest użycie ciężkiego sprzętu. Niejednokrotnie w tym celu stosuje się budowlane żurawie i dźwigi. Natomiast szalunki aluminiowe (lekkie) stosuje się do układania rur oraz kabli o mniejszej średnicy. Zaletą takiego rozwiązania jest właśnie brak konieczności dysponowania ciężką maszynerią.

Nietypowe obiekty do szalowania

Konstruując niewielkie, nietypowe bądź bardzo nieregularne elementy konstrukcyjne przeważnie stosuje się tzw. szalowanie indywidualne. W tym wypadku szalunki modułowe zwyczajnie nie spełniają swojej funkcji, gdyż nie da się ich dostosować do potrzeb powstającej bryły. Przy niewielkich elementach najwygodniej jest po prostu zastosować szalunki deskowe.

Szalunki ścienne

W roli szalunków ściennych najlepiej sprawdzi się system użytkowania wielokrotnego, który umożliwia modułowy montaż szalunków. Tego rodzaju szalowanie ścienne z łatwością poradzi sobie z ciężkimi i dużymi obciążeniami. Moduły tego typu najczęściej wykonywane są z wielowarstwowej sklejki. Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne.

Szalunki stropowe

Do wylewania stropów, jak sama nazwa wskazuje, służą szalunki stropowe. Są to modułowe stalowe podpory, w których możliwa jest regulacja wysokości. Łącząc dźwigary oraz podpory można stworzyć solidne szalunki stropowe. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo pracy, czyli to, co jest istotne podczas pracy na budowie. Szalunki stropowe to nowoczesna forma szalowania, która pozwala w prosty sposób uzyskać równą powierzchnię oraz odpowiednią nośność sufitu.

Wybierając szalunki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rekomendowane zastosowanie. Na rynku dostępne są bowiem szalunki do wykopów, szalunki stropowe oraz szalunki ścienne. Firma budowlana zasadniczo może zdecydować się na ich zakup lub wynajem.

Related Articles

Odporność ogniowa przegrody i klasy reakcji na ogień materiałów budowlanych

Redakcja

Hale namiotowe – nietypowe sposoby wykorzystania konstrukcji

Redakcja

Czym jest chemia BHP?

Redakcja

Dodaj komentarz