Zdrowie i Uroda

Chcesz zastąpić dotychczasową protezę uzupełnieniem protetycznym opartym o implanty stomatologiczne ?

implanty zebowe

Kwestie, na które warto zwrócić uwagę

Jak pokazują badania przeprowadzone przez GSK Consumer Healthcare, ponad połowa Polaków po 40 roku życia nosi protezy zębów. Większość z nas kojarzy ją jednoznacznie ze sztuczną szczęką wyjmowaną na noc i zakładaną w ciągu dnia, z reklamami preparatów podtrzymujących ją w jamie ustnej, itp. Nowoczesna protetyka stomatologiczna oferuje jednak coraz bardziej udoskonalone rozwiązania, zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i w przypadku całkowitego bezzębia. Jednym z takich rozwiązań są implanty stomatologiczne, które pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność zębom, a przy tym dają najlepsze efekty estetyczne.

Implanty zębów – kiedy najlepiej je wykonać? Jak długo służą?

Implanty zębowe najlepiej wykonać jak najszybciej po ekstrakcji. Ma to duże znaczenie, ponieważ kość wraz z upływem czasu zaczyna zanikać, a zęby sąsiadujące z brakiem w łuku pochylają się w jego stronę. Prowadzi to do problemów z prawidłowym żuciem, a także w przypadku rozległych braków do zaburzenia estetyki twarzy.

Implanty stomatologiczne to elementy przypominające małe śrubki, które umieszcza się w kości żuchwy bądź szczęki po to, by można było na nich umocować korony zębowe. Implanty najczęściej wykonuje się z tytanu, ponieważ metal ten wykazuje doskonałą biokompatybilność z ludzkimi tkankami. Na implancie za pomocą łącznika mocuje się koronę – to właśnie ona imituje naturalny ząb. Dobrze przeprowadzony zabieg implantacji zębów i odpowiednia higiena jamy ustnej mogą sprawić, że naszym nowym uśmiechem będziemy mogli cieszyć się nawet do końca życia. Korony na implantach spełniają swoje zadania identycznie jak naturalne.

Most na implantach zamiast ruchomej protezy?

Jeśli zastanawiasz się nad zastąpieniem zwykłej akrylowej protezy uzupełnieniem protetycznym opartym o implanty stomatologiczne, musisz liczyć się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych zabiegów przygotowujących. Lekarz implantolog przeprowadzi dokładną diagnostykę obejmującą między innymi badania radiologiczne i tomografię komputerową, by ocenić, czy stan kości pacjenta pozwala na wszczepienie implantów. Jak wspomniano, nieuzupełnione braki zębowe prowadzą do zaniku kości. Temu procesowi może sprzyjać również zły dobór protezy akrylowej. Jeśli okaże się, że tkanki jest zbyt mało, by osadzić w niej implant, potrzebne będzie przeprowadzenie procedury augmentacji, czyli uzupełnienia kości. Dopiero po jej odbudowaniu możliwe będzie przeprowadzenie zabiegu implantologicznego.

Drugim czynnikiem ograniczającym są oczywiście koszty. Kiedy przymierzasz się do odbudowy całego łuku zębowego z zastosowaniem implantów, musisz mieć świadomość, że nie ma potrzeby wykonywania wszczepu pod każdy z nowych zębów. Aby zmniejszyć inwazyjność leczenia bezzębia przy pomocy implantów, można zastosować różne schematy, w zależności od oczekiwań, warunków anatomicznych pacjenta czy kosztów leczenia. Częste rozwiązanie polega na wszczepieniu 4 do 6 implantów w łuku, na których mocuje się później most pozwalający na odbudowę od 10 do 14 zębów. Decyzję o tym, ile implantów trzeba będzie wszczepić pod koronę, warto pozostawić specjaliście.

Czy uzupełnienia protetyczne oparte o implanty stomatologiczne da się odróżnić od naturalnych zębów?

Korony na implantach wykonywane są tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny. Korony metalowe licowane porcelaną lub cyrkonowe licowane porcelaną najlepiej naśladują naturalny wygląd zębów – charakteryzują się najwyższą wytrzymałością oraz odbijaniem światła w sposób podobny jak ząb naturalny. Ponadto mają one wystarczającą wytrzymałość oraz dobre walory estetyczne.

Podsumowując, uzupełnienia protetyczne oparte o implanty stomatologiczne są zdecydowanie lepszym wyborem niż popularne protezy akrylowe, i to zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Zdecydowanie poprawiają one również jakość życia pacjentów.

Related Articles

6 powodów, dla których warto wybrać depilację laserową laserem Vectus

Redakcja

Kiedy lekarz zleci wykonanie USG węzłów chłonnych?

Redakcja

Kobieta w ciąży u stomatologa – fakty i mity

Redakcja

Dodaj komentarz