produktyzmarketu.pl
Zdrowie i Uroda

Kobieta w ciąży u stomatologa – fakty i mity

Kobieta w ciazy u stomatologa – fakty i mity

Zdarza się, że niektóre kobiety w ciąży pod wpływem opinii otoczenia omijają gabinety stomatologiczne szerokim łukiem. Panuje bowiem wiele mitów na temat zabiegów, które obejmuje m.in. stomatologia estetyczna, chirurgia dentystyczna czy też ortodoncja. Faktem jest natomiast, że zaniedbanie higieny jamy ustnej w okresie ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Co więc jest prawdą, a co mitem?

Fakt: Niektóre choroby jamy ustnej stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu

Zaniedbanie zdrowia zębów i jamy ustnej może mieć wpływ nie tylko na ciężarną, ale także na nienarodzone dziecko. Warto zadbać o usunięcie próchnicy przed zajściem w ciążę, a jeśli w jej trakcie pojawi się taka konieczność, należy skonsultować leczenie z ginekologiem i jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego.

Mit: Absolutnie nie wolno wykonywać w ciąży RTG zębów

Skoro choroby uzębienia ciężarnej mają realny wpływ na zdrowie dziecka, to zdiagnozowanie ich poprzez zdjęcie rentgenowskie i podjęcie ewentualnych działań, które przewiduje endodoncja lub chirurgia dentystyczna w niektórych przypadkach może okazać się niezbędne. Na szkodliwe działanie promieniowania RTG płód jest najbardziej narażony między 5 a 9 tygodniem ciąży, czyli jedynie w pierwszym trymestrze, kiedy kształtują się jego najważniejsze organy. Jeśli donoszenie dziecka nie jest zagrożone, a leczenie wskazane, warto wykonać zdjęcie rentgenowskie, ponieważ sprzęt RTG jest na tyle zaawansowany technologicznie, że ryzyko powikłań jest minimalne.

Mit: Kobieta w ciąży nie może mieć wykonywanego znieczulenia

Zaniechanie znieczulenia w przypadku konieczności borowania ubytków próchniczych lub leczenia kanałowego może mieć bardzo negatywne skutki. Duży ból i silny stres mają bowiem znacznie gorszy wpływ na rozwijający się płód niż składniki preparatu znieczulającego.

Fakt: Aparat ortodontyczny można nosić w ciąży

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, by kobieta w ciąży założyła aparat lub kontynuowała leczenie ortodontyczne. Jedyne komplikacje, jakie mogą wystąpić w związku z siłami działającymi w tym czasie na zęby i procesami zachodzącymi w ciele ciężarnej to krwawiące, nadwrażliwe dziąsła. Podłożem tego problemu jest zbyt wysoki poziom prostaglandyn, odpowiedzialnych za zapalenie naczyń krwionośnych. Na ich wzrost wpływa duża ilość progesteronu, produkowanego intensywnie podczas ciąży.

Fakt: Wybielanie zębów w ciąży nie jest wskazane

Wybielanie zębów metodami dostępnymi w gabinetach stomatologii estetycznej, a także drogeryjnymi preparatami może powodować silne podrażnienie tkanek przyzębia. Zawarty w substancjach wybielających nadtlenek wodoru lub karbamidu wchodzi bowiem w szkodliwą reakcję z dziąsłami, powodując zaczerwienienia i obrzmienie. Ponadto, mimo braku dowodów wpływu takiego zabiegu na rozwój płodu, nie ma także badań, które dowodziłyby, że jest on bezpieczny. Jeśli problem odbarwionych zębów jest jedynie kwestią estetyczną, lepiej wstrzymać się z wybielaniem do czasu zakończenia karmienia piersią lub zastosować delikatne, roślinne pasty rozjaśniające.

Mit: Rozwijający się płód pochłania wapń z zębów matki

Chociaż wapń rzeczywiście jest składnikiem zębów, to jego źródłem dla dorastającego płodu nie powinno być uzębienie matki, ale jej prawidłowa dieta. Dziecko zacznie pobierać ten pierwiastek z kości ciężarnej tylko wtedy, kiedy nie dostarczy go ona w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem.

Gabinety stomatologiczne nie powinny być traktowane z nieufnością przez kobiety w ciąży, ponieważ dbanie o zdrowe zęby to również dbanie o prawidłowy rozwój płodu. Wszelkie zabiegi dentystyczne przeprowadzone po konsultacji z ginekologiem są całkowicie bezpieczne, a niekiedy wręcz wskazane dla dobra matki i dziecka.

Related Articles

Zatroszcz się o estetykę uśmiechu Twoich pacjentów – poznaj laserowe metody zarządzania tkankami miękkimi.

redakcja

Muzyk – zawód narażony na problemy ze słuchem

redakcja

Kiedy moczenie się dziecka powinno budzić obawy rodziców?

redakcja

Dodaj komentarz