Life Style

Kłótnie wśród rodzeństwa – czy można im zaradzić?

Klotnie wsrod rodzenstwa

Kłótnie między rodzeństwem są codziennością wielu rodzin. Niejednokrotnie takie sytuacje wprowadzają nerwową atmosferę w domu i poczucie bezradności u rodziców, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie z tym problemem.

Czy kłótnie między rodzeństwem są normalne?

Kłótnie między rodzeństwem są całkiem normalne i tym częstsze, im mniejsza jest różnica wieku między nimi. Należy pamiętać, że dzieci są takimi samymi ludźmi, jak my, więc mają prawo czegoś nie zrozumieć, uważać inaczej czy źle zarządzać swoimi emocjami, co prowadzi do kłótni. Najważniejsze to pozwolić dzieciom na wymianę zdań i nie wtrącać się, dopóki nie dochodzi do rękoczynów i nie są przekraczane ustalone wcześniej granice. Łagodna kłótnia między rodzeństwem może mieć nawet pozytywny rezultat. Uczy dzieci rozwiązywania konfliktów, osiągania kompromisów, cierpliwości, empatii do drugiego człowieka i często pogodzenia się z porażką oraz zaakceptowanie jej. Można powiedzieć, że dziecięce spory są przygotowaniem do dorosłego życia. Rola rodzica opiera się na kontrolowaniu sytuacji, aby zapobiec ewentualnej agresji i fizycznej przemocy, wyciągnięciu późniejszych konsekwencji, wysłuchaniu każdego dziecka, ale nie osądzaniu go i nierzadko na „przegadaniu” całego konfliktu, aby dzieci wyciągnęły z niego wnioski. Jednak nie każdy rodzic jest w stanie należycie pomóc dzieciom w rozwiązaniu konfliktu. Czasem kłótnia jest wynikiem działania jednego dziecka, które nie radzi sobie z emocjami czy obecną sytuacją i potrzebuje obiektywnej porady, kogoś niezaangażowanego emocjonalnie. Wtedy zaleca się skorzystanie z opinii psychologa dziecięcego w poradni psychologicznej

Źródła problemu

Najczęściej przyczyną kłótni między rodzeństwem jest zazdrość. Zadaniem rodziców jest traktowanie każdego dziecka indywidualnie, docenianie go, komplementowanie. Małe dzieci nie zauważają często swoich atutów i trzeba pomóc im je odnaleźć. Dzięki temu budują w sobie poczucie wartości i nie wywołują kłótni z zazdrości o to, że brat/siostra są lepsi w jakiejś dziedzinie. Rozumieją, że jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ oni są dobrzy w czymś innym. Inną częstą przyczyną kłótni jest brak własnego miejsca dziecka. Czasem każdy potrzebuje ciszy i własnego kąta aby pomyśleć, a gdy nie ma swojej przestrzeni, prowadzi to często do kumulowania w sobie emocji i a potem gwałtownego ich rozładowania. Starajmy się więc zapewnić dziecku własny kącik. Jeszcze jedną ważną rzeczą jaką mogą zrobić rodzice, aby uniknąć kłótni między rodzeństwem, jest pokazywanie im na przykładzie swojego małżeństwa, że różnica zdań nie musi prowadzić do awantury. Ponieważ dzieci dużo więcej uczą się przez czyny niż słowa, efektywniejszy będzie dla nich obraz rodziców, którzy spokojnie ze sobą rozmawiają w celu rozwiązania konfliktu.

Jak można zapobiec kłótniom?

Najważniejsze jest budowanie więzi między rodzeństwem. Można zachęcić ich do rozmowy, aby każde otwarcie powiedziało, co lubi w tym drugim, lub zaproponować im wspólne zajęcie, takie jak gotowanie, sport czy rysowanie. Nie zmuszaj jednego z dzieci, by zawsze ustępowało drugiemu. Niech będzie świadome, że może się nie zgodzić i powiedzieć „nie”. Inaczej rosnąca frustracja może prowadzić do późniejszych konfliktów i wybuchów. Gdy widzisz, że jedno dziecko często inicjuje kłótnię, porozmawiaj z nim na spokojnie, ale tak aby nie czuło się osaczone i krytykowane. Zaproponuj jakąś technikę relaksacyjną, podziel się własnym sposobem radzenia sobie ze złością. Gdy to nie pomoże, pomyśl o pomocy specjalisty, w tym przypadku będzie to psycholog dziecięcy.

Related Articles

Sensoryczne typu uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk

Redakcja

5 ciekawostek o czekoladzie, o których do tej pory nie słyszeliście

Redakcja

Jakie cechy charakteru będą przydatne w zawodzie kelnera?

Redakcja

Dodaj komentarz