Life Style

Sensoryczne typu uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk

Sensoryczne typu uczenia sie wzrokowiec, sluchowiec, kinestetyk

Uczenie się to skomplikowany proces poznawczy, który prowadzi do modyfikacji zachowań danego osobnika i przystosowania go do otoczenia. Organem odpowiedzialnym za przetwarzanie i przyswajanie informacji jest mózg. W nim zachodzi mnóstwo procesów, które pozwalają nam na zdobywanie rozmaitych umiejętności i zapamiętywanie informacji. W literaturze wymienia się trzy typy sensoryczne uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec i kinestetyk. Każdy z tych typów wymaga zastosowania innych metod i technik nabywania oraz przyswajania wiedzy.

Wzrokowiec

Wzrokowiec zapamiętuje wszelkie informacje poprzez różne obrazy, dlatego, aby coś szybciej zapamiętać, musi to po prostu zobaczyć. Nauka języka angielskiego przez wzrokowca może być dużo bardziej skuteczna i przyjemna, jeżeli zastosuje się odpowiednie metody i techniki. Przyswajanie nowych słówek jest dużo łatwiejsze dzięki zwykłym, kolorowym karteczkom. Można na nich wypisać zwroty, frazy i sformułowania, a następnie poprzyklejać je w różnych miejscach w domu. Równie dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie karteczek z angielskimi słówkami na konkretnych przedmiotach. Dzięki temu wyrażenia można łatwo skojarzyć z danym obrazem i w ten sposób zapamiętać jego znaczenie. Podczas nauki języka świetnie sprawdzają się także fiszki zawierające dany wyraz i adekwatną ilustrację.

Kolejną ciekawą metodą nauki dla wzrokowców, która może okazać się pomocna podczas intensywnego kursu angielskiego, jest zapisywanie wszelkich informacji za pomocą schematów, tabelek i wykresów. Ta obrazowa forma przedstawiania różnych treści jest dużo bardziej atrakcyjna oraz przejrzysta niż tekst pisany ciągiem i pozwala uporządkować fakty.

Nauka języka angielskiego przez wzrokowca z pewnością będzie dużo bardziej efektywna, jeśli będzie on stosował w swoich notatkach różne kolory, podkreślając w ten sposób ważniejsze informacje czy kluczowe reguły. Nie można jednak przesadzać z ich ilością, żeby materiały do nauki nie były zbyt chaotyczne.

Słuchowiec

Słuchowiec przyswaja wszelkie informacje głównie przez słuchanie, gdyż jest najbardziej wrażliwy na wszelkie bodźce słuchowe. Taka osoba zazwyczaj lubi efekty dźwiękowe w oglądanych filmach, często czyta na głos, woli wypowiedzi ustne niż pisemne i nie ma problemów z wystąpieniami publicznymi. Z tego powodu lekcje języka angielskiego powinny w tym przypadku obejmować zwłaszcza słuchawki w formie wykładów czy fragmentów rozmów. Podczas nauki słówek sprawdzonym rozwiązaniem jest powtarzanie ich na głos oraz słuchanie poprawnej wymowy innych. Nauka języka angielskiego w przypadku słuchowca będzie bardziej efektywna również dzięki słuchaniu i śpiewaniu angielskojęzycznych piosenek czy korzystaniu z audiobooków.

Kinestetyk

Kinestetyk to osoba, która przyswaja wiedzę poprzez ruch i różnego rodzaju wrażenia skórne. Łatwiej zapamiętuje ona sekwencje ruchów niż wrażenia wzrokowe czy słuchowe, dlatego podczas lekcji języka angielskiego powinna często zmieniać pozycje. Kinestetycy potrzebują dużo ruchu podczas nauki, dlatego pomocne będą zapewne ćwiczenia manualne, zabawy długopisem i innymi przedmiotami. Osoby będące przedstawicielami tego typu sensorycznego uczenia się, łatwiej przyswoją sobie dane słownictwo czy regułki przykładowo podczas spaceru, czy w trakcie ćwiczeń fizycznych. W tym przypadku efektywną metodą nauki będzie również śledzenie tekstu palcem podczas głośnego czytania i notowanie wszystkich ważnych informacji.

Efektywna i szybka nauka języka angielskiego jest możliwa tylko wtedy, gdy wykorzystujemy swoje indywidualne cechy osobowościowe. Zarówno wzrokowiec, jak i słuchowiec i kinestetyk powinien stosować metody, które ułatwiają mu przyswajanie nowych informacji i ich trwałe zapamiętywanie. Dzięki temu nauka języka angielskiego nie będzie żmudna, męcząca i mało skuteczna.

Źródło: Archibald.pl – bezpłatny test online z angielskiego

Related Articles

Skate shoes – podstawa każdej wakacyjnej stylizacji

Redakcja

Ile wody potrzebuje sad? – wszystko o systemie nawadniania kropelkowego

Redakcja

Naprawa telefonu a kupno nowego – co się bardziej opłaca?

Redakcja

Dodaj komentarz