Dom i ogród

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – podstawowe rodzaje

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydlowe

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością wśród modeli bram rozwieranych. Głównie dlatego, że poza swoją funkcjonalnością stanowią też element typowo dekoracyjny. Warto jednak pamiętać, iż tego typu bramy mają duże gabaryty i wymagają odpowiedniej ilości miejsca na podjeździe. Z tego względu decyzję o wyborze bramy warto podjąć jeszcze na etapie aranżowania przestrzeni wokół domu.

Wymogi dla bramy wjazdowej dwuskrzydłowej

Przed zakupem bramy ogrodzeniowej dwuskrzydłowej konieczne jest określenie szerokości podjazdu. Aby wjechać komfortowo na posesję, potrzebujemy bowiem co najmniej 240 cm. Ponadto, jeśli brama jest wąska, musimy zagwarantować odpowiednią ilość miejsca do skrętu (5-6 m). Należy też zaznaczyć, że brama dwuskrzydłowa zazwyczaj otwiera się do wewnątrz działki. Dlatego warto upewnić się, że ruchu skrzydeł bramy nie będzie blokować zaparkowany na podjeździe samochód czy inny obiekt. Otwarta brama nie może też zakłócać swobodnej komunikacji na posesji. Po spełnieniu wymienionych wyżej warunków można przystąpić do wyboru designu danej bramy wjazdowej.

Brama ogrodzeniowa dwuskrzydłowa – jaką wybrać?

Ze względu na sposób otwierania możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje bram dwuskrzydłowych – ręczne i automatyczne. Ze względów praktycznych klienci najczęściej wybierają bramy automatyczne. Warto dodać, że bramę możemy zamontować osobno lub razem z furtką utrzymaną w tej samej stylistyce. Dostępne na rynku bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe wykonane są z różnych materiałów. Głównie spotykamy jednak produkty ze stali, która zapewnia bramie odpowiednią trwałość i zabezpieczenie. Powszechnie wykorzystywane jest także drewno z różnych gatunków drzew (np. sosna, świerk czy dąb). Możemy też spotkać bramy wjazdowe z kamienia, szkła oraz tworzywa sztucznego. Częstym wyborem klientów są produkty łączące w sobie kilka z wymienionych materiałów.

Napęd do bramy ogrodzeniowej

Jeśli zdecydowaliśmy się na bramę automatyczną, kolejnym krokiem będzie dobór i montaż napędu do bramy dwuskrzydłowej. Moduł tego typu odpowiada za zdalne otwieranie i zamykanie bramy. Jest też niezbędny, jeśli myślimy o integracji bramy wjazdowej z bramą garażową czy oświetleniem na posesji. Trzeba pamiętać, że estetyczny wygląd bramy ogrodzeniowej to nie wszystko, gdyż to właściwy napęd decyduje o jej bezawaryjności. Z tego względu powinien być on odporny na przeciążenia i przepalenie silnika, a przy tym łatwy w obsłudze. Przy jego wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim ciężar bramy oraz częstotliwość jej pracy, czyli ilość cykli w ciągu dnia.

Napęd do bramy ogrodzeniowej dwuskrzydłowej składa się z kilku elementów, takich jak siłowniki oraz centralka sterująca. Siłowniki montowane są od wewnętrznej strony bramy – jedna część do otwierającego się skrzydła, a druga do słupka ogrodzeniowego. W tym przypadku stosowane są także urządzenia odpowiadające za zdalne sterowanie bramą i jej bezpieczną pracę (np. czujniki, fotokomórki). Napędy są zazwyczaj wyposażone też w system mechaniczny, który umożliwia ręczne sterowanie bramą wjazdową w przypadku jej nieprawidłowego funkcjonowania czy awarii instalacji elektrycznej. Natomiast wykorzystywany w bramach system samoblokujący nie pozwala na ewentualne uchylenia skrzydła bramy po jej zamknięciu.

Podsumowując, wybór bramy ogrodzeniowej dwuskrzydłowej wymaga przeanalizowania wielu kwestii. Kluczowe jest właściwe dobranie napędu, dlatego zawsze rekomendowana jest specjalistyczna pomoc w tej kwestii. Profesjonaliści w sposób kompleksowy przedstawią bowiem najkorzystniejsze dla nas oferty dotyczące dwuskrzydłowych bram wjazdowych.

Related Articles

Meble cateringowe i zalety ich zastosowania

Redakcja

Ile wody potrzebuje sad? – wszystko o systemie nawadniania kropelkowego

Redakcja

Maty i wycieraczki wejściowe – domowe i profesjonalne metody na utrzymanie ich w czystości

Redakcja

Dodaj komentarz