Zdrowie i Uroda

Muzyk – zawód narażony na problemy ze słuchem

Muzyk – zawod narazony na problemy ze sluchem

Nie od dziś wiadomo, że hałas negatywnie wpływa na nasz słuch. Według definicji, są to dźwięki o nadmiernym natężeniu, które odbieramy jako uciążliwe i dokuczliwe. Negatywny wpływ na nasz słuch zaczyna się przy natężeniu 70 dB. Częste lub długotrwałe przebywanie w miejscach o takim natężeniu dźwięku powoduje osłabienie i ubytek słuchu.

Muzyka źródłem hałasu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2015 roku opracowała raport o wpływie hałasu na nasz słuch. W raporcie tym znajduje się także lista, która przedstawia, jak długo nasze narządy słuchu są w stanie znieść różnego rodzaju hałasy (wyrażone w natężeniu). Oto jej fragment:

  • 85 dB – wnętrze jadącego samochodu – nasze uszy wytrzymują warkot silnika maksymalnie 8 godzin
  • 90 dB – odgłos kosiarki do trawy – bezpiecznie dla naszych uszu jest kosić trawę nie dłużej niż 2,5 godziny
  • 105 dB – maksymalna głośność odtwarzacza mp3 – tak głośnej muzyki posłuchamy tylko przez 4 minuty
  • 115 dB – koncert rockowy – po 28 sekundach powinniśmy się ewakuować
  • 120 dB – ryk syreny – po 9 sekundach mogą nastąpić uszkodzenia mechaniczne

Różnica pomiędzy hałasem a głośną muzyką leży jedynie w podejściu psychicznym czy też emocjonalnym – muzykę lubimy, szukamy jej źródeł. Hałas jest denerwujący i dodatkowo źle wpływa na nasz układ nerwowy. Dla naszego narządu słuchu nie liczy się warstwa emocjonalna, a jedynie ta mechaniczna. Dlatego właśnie dla naszych uszu zbyt głośna muzyka stwarza zagrożenie.

Szczególna grupa ryzyka

Najbardziej narażoną na negatywne skutki głośnej muzyki grupą ludzi są, oczywiście, muzycy. Specjaliści uważają nawet, że praca muzyka jest bardziej niebezpieczna niż praca na hali produkcyjnej, jeśli chodzi o stopień hałasu. To dlatego, że mimo wszystko, pracodawcy są zobowiązani do jak najskuteczniejszego zniwelowania hałasu urządzeń na hali produkcyjnej, jak również pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki w specjalistycznych słuchawkach. Muzycy nie mogą sobie na to pozwolić. To ważne, aby na koncercie czy podczas nagrania, muzyka była dobrze słyszalna. Zresztą, już same instrumenty muzyczne są tak skonstruowane, aby generować głośne dźwięki, co przedstawia poniższa lista:

  • Pianino 60-90 dB
  • Głośne pianino 70-105 dB
  • Śpiewak 70-85 dB
  • Skrzypce (pomiar obok bliższego ucha) 85-105 dB
  • Wiolonczela 80-104 dB
  • Kontrabas 70-94 dB
  • Klarnet 68-82 dB
  • Obój 74-102 dB
  • Flet (pomiar obok bliższego ucha) 98-114 dB
  • Flet Piccolo 96-112 dB
  • Róg 92-104 dB
  • Puzon 90-106 dB
  • Bęben basowy 74-94 dB

Utrata słuchu u muzyków?

Do jak groźnych uszczerbków na zdrowiu prowadzi życie muzyka przekonał się altowiolinista Christopher Goldscheider. W 2012 roku brał udział w próbach do Walkirii Wagnera. Instrumentalista stał niedaleko sekcji dętej. Po próbie trwającej ponad 8 godzin altowiolinista doznał poważnego, nieodwracalnego uszczerbku narządów słuchu, przez które ma również problemy z orientacją oraz równowagą. Na dodatek, przez słabą kondycję zdrowotną, Goldscheider nie mógł już kontynuować swojej kariery muzycznej. Z tego powodu domagał się nawet odszkodowania w wysokości 750 tysięcy funtów. Royal Opera House przegrało sprawę sądową i musiało wypłacić muzykowi zadośćuczynienie. Chociaż pewnie Christopher Goldscheider wolałby dalej zajmować się muzyką…

Najczęstszymi dolegliwościami słuchowymi wśród muzyków są: nadwrażliwość słuchowa oraz szumy uszne. Są to pierwsze stadia osłabienia słuchu, które w dalszej konsekwencji mogą prowadzić do trwałych ubytków.

Uszy to narzędzie pracy muzyka

Dokładnie tak, jak o swój instrumentalista o instrument, wokalista o krtań, tak po prostu każdy muzyk powinien dbać o swój słuch. Jest to narzędzie pracy niezbędne do wykonywania zawodu. Muzycy powinni regularnie przeprowadzać badanie słuchu. Zaleca się sprawdzać słuch minimum 2 razy do roku.

Gdy sytuacja staje się poważna i muzyk zaczyna mieć problemy ze słuchem, wtedy nie pozostaje mu nic innego, jak udać się do protetyka. Muzyk powinien mieć odpowiednio dobrane urządzenie, aby idealnie pasowało do jego ucha i było ustawione tak, by nie doprowadzić do pogorszenia się wady słuchu.

Każdy muzyk powinien pamiętać o tym, że zawód, który uprawia, związany jest z podwyższonym ryzykiem ubytku lub utraty słuchu. Istotna jest odpowiednia higiena pracy, aby zapobiec szybkiemu niszczeniu narządów słuchowych. Nie powinno się przekraczać wskazanych norm czasowych podczas prób czy koncertów. Po intensywnym muzykowaniu, artysta powinien się maksymalnie wyciszyć, na tak długo, jak tylko może. Lepiej jest działać wcześnie i odpowiednio zadbać swoje uszy, niż skończyć swoją karierę zbyt wcześnie z powodu utraty słuchu.

Źródło: strefasluchu.pl – aparat słuchowy

Related Articles

Kiedy moczenie się dziecka powinno budzić obawy rodziców?

Redakcja

6 powodów, dla których warto wybrać depilację laserową laserem Vectus

Redakcja

Chleb pszenny – czy warto z niego zrezygnować?

Redakcja

Dodaj komentarz