Zdrowie i Uroda

Leczenie startych zębów – jakie nowoczesne metody wykorzystują dziś specjaliści?

Leczenie startych zebow – jakie nowoczesne metody wykorzystuja dzis specjalisci

Ścieranie się zębów to proces powolnej utraty tkanek twardych, które są budulcem zęba. Przetarcia i ubytki mogą pojawić się jako efekt szeregu schorzeń i chorób, często również stresu. Istnieje wiele tradycyjnych metod odbudowy startych zębów – coraz większą popularność zyskują metody nowoczesne wykorzystujące modelowanie cyfrowe.

Przyczyny ścierania się zębów

Starte zęby oprócz dość oczywistych skutków, takich jak obniżenie wysokości zwarcia zgryzu czy powstawanie znacznych ubytków umożliwiających pojawianie się próchnicy, powodują również znaczne obniżenie poczucia własnej wartości. Ścieranie zębów może być wywołane przez szereg różnych procesów patologicznych, m.in:

Oceny stanu zniszczenia zębów dokonuje lekarz stomatolog, który dobiera odpowiednie metody odbudowy zęba.

Przykładowe metody rekonstrukcji zębów startych

Istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować w przypadku startych zębów. W zębach mocno zniszczonych wstawia się m.in. korony, mosty, czy wkłady korzeniowe, dokonuje się również odbudowy na włóknach szklanych. W skrajnych przypadkach konieczne będzie wykonanie protez lub implantów.

Jak widać, odbudowa startego zęba może okazać się procesem kosztownym i czasochłonnym. Aby usprawnić leczenie, protetycy i stomatolodzy coraz częściej decydują się na korzystanie z nowoczesnych metod i technologii.

Cyfrowe projektowanie uzupełnień stomatologicznych

Protetyka coraz częściej sięga do technologii CAD/CAM, wykorzystywanych do tej pory głównie w przemyśle i modelowaniu wyrobów ciężkich. Metody CAD i CAM to odpowiednio komputerowo wspomagane projektowanie i komputerowo wspomagane wytwarzanie. W polskiej praktyce stomatologicznej z pomocą technologii CAD i CAM wykonuje się już mosty, licówki, korony (również na implantach), łączniki, uzupełnienia (w tym inlay i onlay).

Niezbędnym etapem takiego leczenia jest zastosowanie skanera wewnątrzustnego, co pozwala uniknąć pobierania tradycyjnego wycisku przy pomocy masy gipsowej. Do jamy ustnej pacjenta wprowadza się skaner, a kamera umieszczona na jego końcówce wykonuje serię zdjęć otoczenia zęba, który przeznaczony jest do odtworzenia. Urządzenie skanuje zęby sąsiadujące oraz żeby przeciwstawnego łuku zębowego. Dzięki temu lekarz uzyskuje trójwymiarowy obraz zgryzu pacjenta. Skan pobierany jest w około 3 minuty.

Następnie lekarz musi wprowadzić do specjalnego programu komputerowego dodatkowe dane, takie jak obrys korony, ustawienie względem sąsiednich zębów itd. Tego typu informacje są niezbędne, aby komputer zaprojektował kształt uzupełnienia w trzech wymiarach. Stomatolog ma możliwość wprowadzania korekt samodzielnie, niemniej jednak każda z nich analizowana jest przez program. Takie współdziałanie pracy specjalisty i nowoczesnej technologii pozwala na stworzenie projektu uzupełnienia dopasowanego do stanu uzębienia pacjenta.

Pracownia protetyczna

Gotowy projekt wysyła się do frezarki numerycznej. W kolejnym kroku specjalista dobiera bloczek o odpowiednich wymiarach, wykonany z odpowiedniego materiału. Bloczek zostaje umieszczony we frezarce numerycznej, która obrabia go, bazując na uprzednio przygotowanym projekcie. Tak stworzone uzupełnienie jest następnie polerowane, glazurowane i korygowane (np. pod względem koloru i jego odcienia). Gotowe uzupełnienie można następnie zamocować w szczęce pacjenta.

Podsumowując, ścieranie się zębów może być wywołane przez szereg różnych przyczyn. Niejednokrotnie tego typu ubytki wymagają uzupełnienia w postaci koron, mostów, czy też implantów. Nowoczesne rozwiązania stomatologiczne i protetyczne wykorzystują metody cyfrowe CAD/CAM, skanery wewnątrzustne czy drukarki 3D.

Related Articles

Chleb pszenny – czy warto z niego zrezygnować?

Redakcja

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – dla kogo będą dobrym wyborem?

Redakcja

6 powodów, dla których warto wybrać depilację laserową laserem Vectus

Redakcja

Dodaj komentarz