Technologie

Zniszczona posadzka? Zleć ekspertyzę budowlaną

ekspertyza-podlogi

Od tego, czy prace wykończeniowe w domu zostaną wykonane prawidłowo, zależy nie tylko trwałość robót, ale i nasz spokój co do jego bezpiecznego użytkowania. Źle wykonana posadzka to nie tylko problemy natury estetycznej, ale i dodatkowe koszty związane z remontami i naprawami usterek wykonawcy. O czym pamiętać podczas prac wykończeniowych i kiedy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej?

 

Źle przygotowane podłoże pod posadzkę

 

Bez względu na to, jaki rodzaj posadzki wybierzemy, jej stabilność zawsze będzie uzależniona od warstwy nośnej, która znajduje się pod chudziakiem. Jeżeli, w dodatku, nasz dom nie jest podpiwniczony, to podłoże musi być wzmocnione, ponieważ to właśnie na nim w całości będzie się opierała podłoga. Z tego względu wykonawca powinien pamiętać, że chudziak powinien być zabezpieczony przed osypywaniem się. Pod nim powinna znajdować się solidna podbudowa z dobrej jakości zbitego piasku, który będzie nadawał się do ubijania. Jeśli będzie on zbyt luźny, betonowa płyta będzie pękała, co będzie z kolei utrudniało wyłożenie podłogi.

 

Niestety wszelkiego rodzaju błędy, nawet te najdrobniejsze, jeśli nie zostaną wykryte podczas prac budowlanych, w przyszłości nie tylko będą trudne do usunięcia, ale i będą generowały dodatkowe koszty. Warto zatem odpowiednio się zabezpieczyć i dopilnować, aby na tym etapie robót budowlanych wykonawca zadbał o bardzo wysoką jakość prac swojej ekipy. W przeciwnym wypadku wszelkie zaniechania będą się mściły podczas użytkowania domu.

 

Źle ułożona warstwa jastrychu

 

Powszechnym błędem, który jest popełniany podczas prac nad fundamentami, jest źle dobrana mieszanka betonowa. Wbrew pozorom rodzaj mieszanki, jej grubość i jakość zależą nie tylko od rodzaju posadzki, ale i typu podłoża pod podbudową. Wylewka z cementu powinna mieć jednolitą konsystencję – tylko wtedy da się ją bez problemu rozprowadzić po całej powierzchni, a jastrych będzie miał zwartą strukturę. W powodzeniu prac budowlanych bardzo ważny też jest czas wysychania mieszanki – jeśli jastrych będzie zastygał w nierównym tempie albo zbyt szybko (np. z powodu wysokiej temperatury), już po zastygnięciu posadzka będzie pękała. Z tym samym problemem będziemy mieli do czynienia, jeśli ekipa budowlana zapomni o nawadnianiu gęstniejącej mieszanki betonowej. Podczas wylewania posadzki warto mieć również na uwadze instalacje, które miałyby się w niej znajdować, np. instalacja grzewcza do ogrzewania podłogowego. Jeżeli takie przewidujemy, jastrych, żeby później nie pękał, musi być dodatkowo uzbrojony.

 

Niestety wszystkie tego typu prace przygotowawcze pod ułożenie posadzki należą do tych robót, które są przykrywane kolejnymi warstwami. Z tego względu kluczowe jest, żeby przypilnować, aby jakość wykonywanych prac była na najwyższym poziomie. Jeśli podczas użytkowania domu zauważymy, że posadzka pęka, powinniśmy wyegzekwować od wykonawcy prace remontowe. Bardzo pomocna będzie w tym względzie ekspertyza budowlana, którą przygotuje rzeczoznawca budowlany. Ekspert oceni jakość wykonanych prac i ustali, jakie błędy popełnił wykonawca.

 

Brak hydroizolacji podłogi

 

Częstym problemem, który pojawia się podczas użytkowania domu, są zawilgotnienia. Bez względu na to, czy są to mokre ściany, czy podłoga, problem jest poważny i trzeba go szybko wyeliminować. W przypadku posadzki wysoka wilgotność może doprowadzić także do pękania murów, a więc także do uszkodzenia podłogi. Powodem tego jest brak hydroizolacji. Najczęstszą formą izolacji wodnej stosowanej przy pracach fundamentowych jest styropian i folia izolacyjna. Brak tego typu zabezpieczeń, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia, właściwie zawsze będzie skutkował uszkodzeniami posadzki i jej zamakaniem. Poza tym wilgoć przedostająca się z gruntu może także przenosić się wyższe partie murów.

 

Niestety bardzo często jedynym sposobem usunięcia większych uszkodzeń i zatrzymania procesu niszczenia fundamentów i ścian, jest zerwanie wierzchniej warstwy posadzki i jej ponowne zabezpieczenie przed wilgocią. Brak hydroizolacji w tym przypadku jest nie tylko problematyczny, ale i bardzo kosztowny. Dlatego, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów, warto zwrócić się do rzeczoznawcy budowlanego i zlecić mu wykonanie ekspertyzy budowlanej. Opinia techniczna fachowca jest w tym przypadku niezwykle cenna, ponieważ ułatwi nam dochodzenie swoich praw.  

Related Articles

Analiza organoleptyczna produktów kosmetycznych, czyli o tym, jak uzyskać najlepsze właściwości kosmetyków

Redakcja

Czym są i jak przebiegają ekspertyzy hydrologiczne? – poradnik

Redakcja

Dlaczego warto postawić na wycinarki laserowe?

Redakcja

Dodaj komentarz