Technologie

Sprężarka powietrza a poziom hałasu

Sprezarka-powietrza-a-poziom-halasu

Nadmierny hałas w miejscu pracy nie jest pozytywnym zjawiskiem. Zaburza koncentrację i powoduje dyskomfort u pracowników. Jednak nie zawsze da się uniknąć hałasu lub w jakikolwiek sposób go wyeliminować. A jak to wygląda w przypadku użytkowania sprężarek powietrza w zakładzie? Czy urządzenia te są źródłem hałasu i jak można zminimalizować poziom wydawanego przez nie dźwięku? Wszystkie te zagadnienia przybliżymy w poniższym tekście.

Negatywne skutki narażenia na hałas

Hałas w miejscu pracy niestety nie jest rzadkością, szczególnie w branży przemysłowej i produkcyjnej. Funkcjonowanie licznych urządzeń i maszyn powoduje nagromadzenie hałasu, który jest szkodliwy dla zdrowia pracowników. Bo hałas to nie tylko dyskomfort. Długotrwałe narażenie na głośne dźwięki może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi ogólnoustrojowymi. 

Potencjalne konsekwencje pracy w nadmiernym hałasie uzależnione są zarówno od czasu ekspozycji, jak i od poziomu hałasu. W przypadku dźwięków o natężeniu do 35 dB nie obserwuje się objawów świadczących o szkodliwości dla człowieka. Jednak już dźwięki o natężeniu 35-70 dB mogą powodować zmęczenie układu nerwowego oraz utrudniony odpoczynek i problemy z zasypianiem. Regularne narażenie na hałas w przedziale 70-85 dB powoduje obniżenie efektywności pracy oraz zagrożenie trwałego uszkodzenia słuchu. Również zgodnie z międzynarodową normą ISO 1999:1990, której zapisy stosowane są również w Polsce, maksymalny poziom hałasu nie powinien przekraczać 85 dB. Natomiast praca w hałasie o natężeniu 85-130 dB prowadzi do licznych schorzeń organizmu i problemów ze zrozumieniem mowy nawet w niewielkich odległościach ok.50 cm. Skutki ekspozycji na hałas powyżej 130 dB są już bardzo poważne, poczynając od utraty słuchu, a kończąc na wystąpieniu schorzeń organów wewnętrznych i depresji. Oprócz tego wśród skutków ekspozycji na nadmierny hałas zauważa się także zmęczenie, gorszą wydajność pracy, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia orientacji, drażliwość, bóle i zawroty głowy, szum w uszach. Są to bardzo poważne dolegliwości, dlatego tak ważne jest ograniczanie źródeł hałasu i odpowiednie zabezpieczanie przed nim pracowników.

Czy sprężarka powietrza generuje hałas?

Każde urządzenie elektryczne i mechaniczne jest źródłem pewnego hałasu. Jednak dźwięki generowane przez systemy sprężonego powietrza nie są w czołówce listy winowajców powstawania hałasu w miejscu pracy. Nie mniej jednak mogą one przyczyniać się do jego zwiększenia. Hałas wytwarzany przez sprężarki jest uzależniony od modelu i producenta stosowanych urządzeń. Niektóre urządzenia fabrycznie wyposażane są w osłony dźwiękochłonne, co sprawia, że są one bardziej konkurencyjne pod tym względem. Warto ograniczać wszystkie źródła hałasu, by w efekcie końcowym uzyskać poprawę warunków pracy w zakładzie.

Jak zmniejszyć poziom hałasu przy pracy ze sprężarkami powietrza?

Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować dotkliwość hałasu w miejscu pracy a tym samym podnieść jej komfort. Jest to nie tylko kwestia wygody i zdrowia pracowników, ale również wydajności ich pracy. Zatrudnieni, notorycznie narażeni na hałas ludzie gorzej wypoczywają, ciężej jest im się skupić i spada ich ogólna efektywność pracy. Warto więc zapobiegać temu zjawisku dla poprawy wydajności całego zakładu.

Jednym ze sposobów na redukcję hałasu z kompresora jest zastosowanie izolacji akustycznej. Metoda ta polega na umieszczeniu bariery akustycznej między źródłem dźwięku, czyli kompresorem a odbiornikiem, czyli pracownikiem. Nie jest to rozwiązanie idealne i zapewnia tylko częściową redukcję hałasu. 

Inną możliwością jest zastosowanie izolacji wibracyjnej, która ma za zadanie zapobiegać przenoszeniu drgań z jednej części konstrukcji na drugą. Można do tego celu zastosować np. sprężyny stalowe, sprężyny powietrzne, korek, tworzywo sztuczne i gumę. Rozwiązanie to zapobiega przenoszeniu drgań ze sprężarki na otaczającą ją izolację akustyczną lub podłogę. Ponadto można zdecydować się również na pochłanianie dźwięku, tłumienie drgań i tłumienie źródła dźwięku. Jednak to, co najważniejsze, to sprawdzenie poziomu hałasu, jaki generuje sprężarka jeszcze przed jej zakupem. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia oferujące względnie cichą pracę. Warto wybierać właśnie takie kompresory.

Related Articles

Na czym polega technika cięcia wodą? Najczęściej zadawane pytania

Redakcja

Garland BIG DRIPPA – charakterystyka i zastosowanie systemu nawadniającego

Redakcja

Wady i zalety transportu pneumatycznego

Redakcja

Dodaj komentarz