Technologie

Posadzka poliuretanowa i posadzka epoksydowa – porównanie

Posadzka poliuretanowa i posadzka epoksydowa – porownanie

Posadzki poliuretanowe i epoksydowe dawniej stosowane jedynie w obiektach przemysłowych, zaczynają obecnie zyskiwać na popularności także wewnątrz budynków mieszkalnych. Oba typy podłóg podzielają wiele cech wspólnych – są odporne na zużycie, wilgoć, uszkodzenia, zmiany temperatur czy działanie substancji chemicznych. Dzięki gładkiej, pozbawionej fug powierzchni łatwo również utrzymać je w czystości, a po dodaniu do nich odpowiedniego wypełniacza, można nadać im wyjątkowych właściwości, na przykład antypoślizgowych czy dekoracyjnych. Istnieją jednak pewne różnice, które pozwalają zdecydować, która z nich – epoksydowa czy poliuretanowa – będzie lepsza dla danego pomieszczenia. Co zatem różni te dwa typy posadzek żywicznych?

Cechy posadzki epoksydowej

Posadzka z żywicy epoksydowej może być wykonana z polimeru termoutwardzalnego rozpuszczalnikowego lub wodorozcieńczalnego. Powłoka tego typu wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo skutecznie wypełnia także wszelkie pęknięcia i rysy w posadzce betonowej, czym wzmacnia ją i zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami. Podstawową różnicą między posadzką epoksydową a poliuretanową jest twardość. Żywica epoksydowa dzięki większej twardości może być stosowana we wszystkich pomieszczeniach technicznych, gdzie podłoga narażona jest na bardzo duże obciążenia. Co więcej, jej struktura pozwala na tworzenie grubszych warstw, co w połączeniu z kruszywem kwarcowym umożliwia wykonanie niezwykle odpornych na obciążenia i intensywne użytkowanie powierzchni użytkowych – wykorzystywanych przede wszystkim w przemyśle, garażach czy salonach samochodowych.

Cechy posadzki poliuretanowej

Żywica poliuretanowa w porównaniu do żywicy epoksydowej wykazuje znacznie większą elastyczność, dzięki czemu jest mniej odporna na obciążenia, ale bardziej odporna na uszkodzenia powstałe wskutek uderzeń. Nie łatwo również wytworzyć w niej rysy, pęknięcia czy otarcia, które mogłyby dawać efekt zmatowienia jej błyszczącej powierzchni. Posadzka poliuretanowa jest bardziej odporna na szkodliwe działanie substancji chemicznych oraz promieniowanie UV, dzięki czemu może być wykorzystywana także na zewnątrz oraz w mocno naświetlonych pomieszczeniach. Żywica poliuretanowa może okazać się także łatwiejsza w aplikacji, ponieważ pozwala bez trudu uzyskać efekt idealnie gładkiej powierzchni. Co więcej, nie wymaga nakładania grubych warstw, aby wykazywać wszystkie swoje korzystne właściwości i bardzo dobrze łączy się z dodatkami dekoracyjnymi lub funkcjonalnymi, takimi jak kruszywo czy folia. Posadzka poliuretanowa jest zatem bardziej elastyczna nie tylko fizycznie, ale także pod względem możliwości uzyskania z jej pomocą dowolnych efektów wizualnych. Z tego powodu coraz częściej wybierają ją przede wszystkim obiekty usługowe, na przykład salony fryzjerskie czy kosmetyczne.

Zarówno posadzka poliuretanowa, jak i epoksydowa powstały z myślą o wytrzymałości oraz praktyczności, jednak wraz z rozwojem technologicznym oraz rosnącym zainteresowaniem tego typu powłokami, zaczęto udoskonalać je w sposób, który pozwolił zwiększyć bogactwo wariantów kolorystycznych, efektów wykończeniowych oraz możliwości zdobień. Dzisiaj posadzki tego typu mają nie tylko zastosowanie industrialne, ale również dekoratorskie. Co więcej, można bez obaw aplikować je w wielu pomieszczeniach domowych, dostosowując rodzaj żywicy i dodanych do niej wypełniaczy do warunków danej przestrzeni oraz efektu wizualnego, jaki pragnie się osiągnąć. Posadzka żywiczna może więc zdobić nie tylko podłogę garażu czy piwnicy, ale także kuchnię, balkon czy taras.

źródło: multi-floor.pl – posadzka techniczna

Related Articles

Czy niszczarki biurowe sprawdzą się w Twojej firmie?

Redakcja

Na czym polega technika cięcia wodą? Najczęściej zadawane pytania

Redakcja

Wysoka funkcjonalność klimatyzatorów Toshiba

Redakcja

Dodaj komentarz