Technologie

Czy inwestycja w osuszacz adsorbcyjny jest konieczna?

osuszacz adsorbcyjny

Czasami wydajny kompresor powietrza to za mało. Potrzebne jest coś więcej, produkt, który zagwarantuje najwyższą jakość uzyskiwanego gazu. Sprężone powietrze nadal zawierać może mikroskopijne ilości oleju oraz innych substancji, których cząsteczki są zawarte w powietrzu. Sprężarki bezolejowe rozwiązują problem jedynie częściowo. Dlatego potrzebne jest wsparcie ich za pomocą ekonomicznych urządzeń, chociażby osuszacza adsorbcyjnego.

Czym jest osuszacz adsorbcyjny?

Powietrze zasysane przez sprężarkę zawiera w sobie naturalną parę wodną. Latem, kiedy powietrze jeszcze bardziej magazynuje wilgoć, rośnie jej poziom w sprężarce. Sprężarki są tak zbudowane, aby usuwać nadmiar wody, na przykład przy pomocy wbudowanych separatorów cyklonowych, oddzielających wodę, lub też za pomocą zbiorników końcowych chłodnic. Sprężarki posiadają filtry sprężonego powietrza. Czasami jednak powietrze zasycane przez sprężarkę jest w tak dużym stopniu nasycone parą, że te rozwiązania przestają przynosić pożądany skutek. Wówczas, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z awarią, dobrze jest zawczasu zastosować właśnie osuszacz adsorbcyjny. Jest to urządzenie służące do gruntownego wysuszania powietrza ze sprężarki. Usunięcie wilgoci z urządzenia jest gwarancją poprawnego działania instalacji. To kluczowy etap procesu uzdatniania. Powoduje on, że poszczególne elementy funkcjonują dłużej i nie zostają dotknięte korozją.

Ile kosztuje eksploatacja osuszacza adsorbcyjnego?

Zastosowanie osuszacza adsorbcyjnego to nie tylko gwarancja energetycznej sprawności, ale także rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Urządzenia kondensacyjne mają mniejsze koszty eksploatacji, niemniej dużo zależy od ustawień i od funkcji określonego osuszacza. Osuszacze adsorbcyjne można w energooszczędny sposób zsynchronizować z pracą kompresora. Filtry sprężonego powietrza także mogą zostać odpowiednio, z korzyścią dla naszego portfela, zoptymalizowane. Na dodatek, zainstalowane w urządzeniu specjalne oprogramowanie, również przyczyni się do zmniejszenia kosztów. Stosowanie osuszaczy adsorpcyjnych pozwala na obniżenie kosztów o 25% w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Sprzęt ten jest nie tylko tani w eksploatacji, ale też sam jego zakup to stosunkowo nieduży wydatek. Jeżeli jednak urządzenie nie jest stosowane regularnie, a jedynie okazjonalnie, warto rozważyć wynajem osuszacza kondensacyjnego.

Kto korzysta z osuszaczy adsorbcyjnych?

Najczęściej osuszacze adsorbcyjne wykorzystywane są przez firmy z branż farmaceutycznych, lakierniczych oraz zajmujące transportem pneumatycznym. Stosowane są również w przemyśle spożywczym. Osuszacze adsorpcyjne to też rozwiązanie na które decydują się przedsiębiorcy, tacy jak optycy czy elektronicy.

Osuszacz adsorbcyjny jest jak widać dobrym rozwiązaniem, dającym pewność że nie tylko wilgoć, ale też najdrobniejsze zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, zostały z niego usunięte. Jest to najlepsze wsparcie sprężarek, zmuszonych do pracy w miejscach o niskiej temperaturze.

Related Articles

Sprężarka powietrza a poziom hałasu

Redakcja

Zatroszcz się o estetykę uśmiechu Twoich pacjentów – poznaj laserowe metody zarządzania tkankami miękkimi.

Redakcja

Przepływomierz do wody – zalety rozwiązania

Redakcja

Dodaj komentarz