Dom i ogród Life Style

Ile wody potrzebuje sad? – wszystko o systemie nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe to automatyczny system podlewania roślin. Nawadnianie ma charakter ciągły, czyli powolny, ale równomierny. System nawadniania kropelkowego zbudowany jest z taśmy lub linii kroplującej. Na ich końcach montowane są kroplowniki albo mikrozraszacze. Nawadnianie kropelkowe stosuje się przede wszystkim do nawadniania pól uprawnych, ogrodów i sadów.

Nawadnianie kropelkowe w sadzie

Sztuczne nawadnianie to ważny element pielęgnacji roślinności w sadach. Optymalny sposób ich podlewania przekłada się bowiem bezpośrednio na wielkość zbiorów. Najczęściej stosowaną metodą podlewania w tym przypadku jest tzw. kroplowanie.

System nawadniania kropelkowego polega w tym przypadku na ułożeniu przewodów, które zasilają wodą strefę korzeniową drzew i krzewów. W sadach zwykle stosuje się linie kroplujące, czyli specjalne przewody z zamontowanymi do nich emiterami. Sposób ten jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz zapychanie się przewodów. Grubość przewodów zależy od systemu korzeniowego roślin oraz rozstawienia poszczególnych roślin w grządkach. W niektórych przypadkach zalecane są linie nawadniania kropelkowego z kompensacją ciśnienia, które umożliwiają uzyskanie całkowicie równomiernego przepływu wody. Specjaliści przekonują, że właściwe nawadnianie w sadzie prowadzi do znaczącego zwiększenia plonów (nawet o 30 t/ha). Dzięki technice nawadniania kropelkowego można prowadzić w sadach tzw. fertygacje, czyli nawożenie roślin za pomocą specjalnych preparatów odżywczych rozpuszczonych w wodzie.

System nawadniania kropelkowego można zamienić na mikronawadnianie, polegające na zraszaniu strefy korzennej przy pomocy niewielkich urządzeń montowanych na szpilkach lub bezpośrednio do rurociągów. Technikę tą stosuje się zwykle w sadach z roślinami już dojrzałymi o mocnym systemie korzeniowym.

System nawadniania kropelkowego w sadach na wiosnę

Bezpośrednio przed nadejściem wiosny drzewa w sadach narażone są na poranne przymrozki, które mogą uszkadzać najdelikatniejsze części młody pędów czy pąków. W celu uniknięcia strat zalecane jest stosowanie zraszaczy antyprzymrozkowych, które pokrywają rośliny cieniutką warstwą lodu, zabezpieczającą je przed działaniem właściwego mrozu. Podstawą skuteczności tej metody, jest stosowanie nawadniania przez cały okres, w którym rośliny narażone są na wiosenne przymrozki.

Zalety systemu nawadniania kropelkowego

Sadownicy dostrzegają zalety tego rodzaju systemu nawadniania, który pozwala na:

  • optymalne dozowanie wody – związane z indywidualnym zapotrzebowaniem danej rośliny,
  • oszczędzanie wody – udowodniono, że system nawadniania kropelkowego przynosi oszczędności rzędu nawet 65% wody w porównaniu do tradycyjnych metod podlewania,
  • zwiększenie ilości i jakości plonów,
  • automatyzację procesu nawadniania kropelkowego – uzyskaną za pomocą automatycznego sterowania i wdrażania cykli podlewania,
  • niezależność od warunków pogodowych, ukształtowania terenu czy rodzaju gleby,
  • dodawanie do wody nawozów i minerałów.

System nawadniania kropelkowego jest łatwy w montażu, gwarantuje optymalizację zużycia wody i wpływa korzystnie na ilość plonów. Z tego powodu z pewnością warto rozważyć jego instalację w sadzie.

Related Articles

Jakie cechy charakteru będą przydatne w zawodzie kelnera?

Redakcja

Jak udekorować wnętrze za pomocą lamp? – poradnik

Redakcja

Muślin bawełniany – właściwości i zastosowanie materiału

Redakcja

Dodaj komentarz