Dom i ogród

Onyks – kamień o wielu zastosowaniach

Onyks – kamien o wielu zastosowaniach

Wszyscy wiemy, jak ważny jest wygląd mieszkania. Nie wpływa on tylko na efekt wizualny, na który będą zwracali uwagę nasi goście, ale ma znaczenie również dla naszego samopoczucia. Aby aranżacja była udana, wszystkie elementy we wnętrzu powinny się ze sobą komponować. Spójność jest tu najistotniejsza, dlatego dobierając kolorystykę, meble czy materiały wykończeniowe, trzeba podejmować rozważne decyzje. Bardzo modnym materiałem wykorzystywanym do aranżacji wnętrz (ścian oraz podłóg) jest onyks. Co warto o nim wiedzieć?

Onyks

Onyks jest minerałem, który tworzy głównie krzem. Jego wzór tworzą równoległe i naprzemienne przejścia kolorów. Naturalna onyksy należą do kamieni rzadko spotykanych. Kiedyś onyks tworzono sztucznie wykorzystując chalcedon oraz inne składniki, obecnie często produkowany jest na bazie agatów.

Szerokie zastosowanie

  • Architektura – onyks ma również szerokie zastosowanie w miejscach publicznych np.: restauracjach lub hotelach. Używany jest, aby podkreślić ważne punkty w aranżacji danego miejsca. Kamień współgra również idealnie ze światłami typu LED, które jeszcze bardziej podkreślają jego piękno oraz elegancję. Materiał ten używany jest także przy zabudowie kominków z powodu jego trwałości. Jedną z jego cech jest przepuszczanie światła, więc często wykorzystywany jest w charakterze dekoracji. Z onyksu wykonuje się również parapety kamienne czy blaty, które tworzą piękne kompozycje.
  • Medycyna alternatywna – onyks jest również używany w litoterapii, czyli leczeniu za pomocą minerałów. Jest to jedna z alternatywnych metod leczenia chorych. Kamień używany jest głównie w celach wspomagania układu odpornościowego oraz krwionośnego człowieka, zmysłów wzroku oraz słuchu. Zalecany jest również u osób chorych na cukrzycę.
  • Jubilerstwo – kamień wykorzystywany jest w rzemiośle jubilerskim przy tworzeniu kolczyków, wisiorków oraz bransoletek oraz innych elementów dekoracji biżuteryjnej.
  • Magia – onyks już od dawna był uważany za kamień magiczny. Nazywany był kamieniem czarnoksiężników i magów. Wykorzystywany był w różnych rytuałach magicznych.
  • Ceramika – minerał ten używany był także do wytwarzania różnych naczyń ceramicznych, szczególnie w Egipcie w czasie Drugiej Dynastii. Wytwarzano z niego również ceramiczne pieczęcie w Grecji oraz Rzymie.

Barwy i odcienie

Onyks można spotkać w różnych barwach oraz odcieniach. Najczęściej spotykanym kolorem jest czarny, jednak jego kolor zależy od rejonu, w którym jest wydobywany. Ogólnie kamienie onyksowe należą do rodzaju marmurowych, a więc nigdy nie mają jednolitej barwy. Jednym z bardziej znanych odmian jest Onyks z Chamilton, który wyróżnia się większą przezroczystością od reszty.

Spójność aranżacji – z czym łączyć płytki z onyksu?

Z uwagi na fakt, że płytki onyksowe mają bardzo charakterystyczny wzór, są one idealne do stworzenia ciekawej aranżacji wnętrza. Wbrew pozorom idealne spasowanie barw onyksu z resztą aranżacji wnętrza nie jest trudne. Płytki onyksowe idealnie współgrają z granitem czy marmurem. Często łączy się je również z drewnem. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z kombinacją barw. Ogólnie za sprawą tego, że onyks występuje w różnych odcieniach, jest idealnym rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia. Jego wzór wykorzystuje się w różnych typach aranżacji. Wpisuje się idealnie we wnętrza klasyczne, ale znajdzie zastosowanie w aranżacjach minimalistycznych, nowoczesnych i wielu innych. Onyks na ścianie spowoduje, że wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronnie. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku wnętrz o małym metrażu, np. łazienek.

Nie ma się co dziwić, że onyks jest coraz chętniej wybieranym przez architektów rozwiązaniem i wykorzystywany nie tylko we wnętrzach mieszkań, ale również w aranżacji wielu miejsc publicznych. Jest częstą alternatywą dla marmuru. Dodatkowo jest to materiał trwały i łatwy w utrzymaniu czystości.

Źródło: metamar.pl – obróbka kamienia

Related Articles

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – podstawowe rodzaje

Redakcja

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu wilgoci w domu?

Redakcja

Budowa bez ograniczeń, czyli beton komórkowy w roli głównej

Redakcja

Dodaj komentarz