Budownictwo Dom i ogród Finanse

Gaz propan, czyli ekologiczne rozwiązania na co dzień

Stale rosnące zanieczyszczenie środowiska, w szczególności zanieczyszczenie powietrza, powoduje konieczność podejmowania działań proekologicznych na co dzień przez każdego z nas. Zmiana metody ogrzewania domu  jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawę stanu powietrza, redukcję smogu i zminimalizowanie niskiej emisji. Ogrzewanie propanem jest jedną z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania i warto rozważyć wybór propanu, jako paliwa opałowego.

Co truje nasze powietrze

W ostatnich latach sporo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza. Temat jest szczególnie aktualny w sezonie grzewczym, również ze względu na wzmaganie się smogu w tym czasie. Całą winą za zły stan powietrza obarcza się domowe piece, w których palony jest węgiel kamienny, olej opałowy, a co gorsza – bardzo często także śmieci. Chcąc przeciwdziałać tej sytuacji, w okresie grzewczym wzmożone zostały kontrole straży miejskiej, która sprawdza, czym pali się w piecach. Dodatkowo wprowadzono programy dopłat za termomodernizację domostw.

W programach tych na wsparcie finansowe mogą liczyć właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na zmianę pieca na nowoczesny i ekologiczny. Jednak czy aby na pewno wiemy co truje nasze powietrze? Jakie substancje są uwalniane przez domowe piece, że mają one tak mocny negatywny wpływ na stan atmosfery? Najważniejszymi i najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami są węglowodory aromatyczne i gazy zaliczane do niskiej emisji. Węglowodory aromatyczne powstają głównie w wyniku spalania węgla; są to związki chemiczne powstające z przekształcenia wiązań pomiędzy atomami węgla. Natomiast mianem niskiej emisji określane są pyły i gazy zawieszone w powietrzu na wysokości do 40 metrów. Ich głównym źródłem są domowe piece i kotły oraz transport drogowy. Z kolei niska emisja jest głównym składnikiem smogu, który w okresie grzewczym skutecznie uprzykrza życie i utrudnia oddychanie.

Czy gaz propan jest rozwiązaniem?

Wiedząc już z czego składa się zanieczyszczenie powietrza i czym jest spowodowane, łatwiej jest zrozumieć mechanizm przeciwdziałania temu zanieczyszczeniu. Jeśli chodzi o gazy zaliczane do niskiej emisji, to rozwiązaniem jest zarówno zmiana domowego kotła, jak i na przykład – kupno samochodu hybrydowego, bądź na gaz. Zmiana sposobu ogrzewania domu jest zdecydowanie tańszym i bardziej przystępnym sposobem na pomoc środowisku, niż zmiana samochodu. Jednak dlaczego akurat ogrzewanie na gaz propan?

Odpowiedź jest prosta – ponieważ zaraz po panelach fotowoltaicznych jest to najbardziej przyjazna środowisku metoda ogrzewania domu. Sam proces pozyskiwania propanu jest absolutnie nie obciążający dla środowiska, ponieważ powstaje on jako produkt uboczny wydobycia i rafinacji ropy naftowej. Z kolei wyposażanie domu w instalację na gaz propan również jest absolutnie bezpieczne dla środowiska. Zbiornik na gaz, który umieszczany jest na terenie posesji może być w wersji naziemnej lub podziemnej. Niezależnie jednak od wybranej opcji czy rozmiaru, zbiorniki wykonane są z materiałów trwałych, bezpiecznych i nietoksycznych. Nawet zakopanie zbiornika pod powierzchnią ziemi nie stwarza zagrożenia dla gleby czy wód gruntowych. Natomiast w celu zapobiegania wyciekowi gazu, coroczne kontrole sprawdzają szczelność zbiornika i całej instalacji.

Spalanie gazu propan – ekologiczne ogrzewanie

Samo spalanie gazu propan daje duże ilości ciepła w przyjazny dla środowiska sposób. W wyniku spalania gazu propan w piecu, jako produkt uboczny powstaje nieduża ilość dwutlenku węgla i czysta woda. Z kolei dwutlenek węgla uwalniany jest do atmosfery  a woda odprowadzana do kanalizacji. Nie dość, że proces ten nie obciąża środowiska, to jeszcze aktywnie przyczynia się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli natomiast powodem do zmartwień wydaje się emisja dwutlenku węgla, to spieszymy z wyjaśnieniem, że jest ona bardzo niewielka. Ilość dwutlenku węgla powstająca w wyniku spalania gazu propan jest o 20% mniejsza niż w procesie spalania oleju opałowego oraz o 50% mniejsza niż przy spalaniu węgla kamiennego. Jak widać, gaz propan okazuje się być ekologicznym rozwiązaniem na co dzień.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Related Articles

Funkcjonalny ogród, czyli elementy architektury ogrodowej

Redakcja

Przygotowania do urlopu – jaki system automatycznego nawadniania wybrać?

Redakcja

Jak udekorować wnętrze za pomocą lamp? – poradnik

Redakcja

Dodaj komentarz