Dom i ogród Life Style

Funkcjonalny ogród, czyli elementy architektury ogrodowej

Funkcjonalny ogrod

Aby ogród spełniał swoje zadania, musi być zaprojektowany w sposób funkcjonalny i estetyczny. Wygodnym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego zadania profesjonalistów. Osoby, które zdecydują się na samodzielną aranżację przestrzeni zielonej, mogą skorzystać z kilku wskazówek. Ważnymi do uwzględnienia aspektami są podział na strefy i odpowiedni dobór elementów architektury ogrodowej.

Elementy architektury ogrodowej

Według obowiązującego prawa obiekty budowlane dzielą się na trzy kategorie. Są to budynki, budowle i elementy małej architektury. Architektura ogrodowa obejmuje głównie obiekty z ostatniej grupy. Ich status nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę. Przykładowe elementy to posągi, fontanny z kamienia, oczka wodne, pergole, murowane grille, ławki betonowe, wiaty i zadaszenia. Odrobinę bardziej skomplikowana jest sytuacja altan. Postawienie na terenie ogrodu jednego, niewielkiego obiektu nie będzie wymagało dopełnienia dodatkowych formalności. Należy jednak dopilnować, aby powierzchnia altany nie przekraczała 35 m2. W takiej sytuacji może być wymagane zdobycie pozwolenia na budowę.

Organizacja przestrzeni w ogrodzie – podział na strefy

Pierwszym krokiem przy projektowaniu aranżacji ogrodu powinien być jego podział na strefy. Zaleca się wydzielenie strefy wypoczynkowej, gospodarczej, reprezentacyjnej i strefy umożliwiającej poruszanie się pomiędzy pozostałymi. W przypadku samodzielnej organizacji przestrzeni, zdecydowanie się na utworzenie strefy reprezentacyjnej zależy od preferencji właściciela. Jest to przestrzeń mająca służyć ozdobie ogrodu. Zazwyczaj pojawiają się w niej kompozycje roślin ozdobnych, oczka wodne lub fontanny z posągami. Wyjątkowo istotne jest funkcjonalne rozplanowanie części wypoczynkowej. Powinna znaleźć się w prywatnej, zacisznej, części terenu. Miejsce relaksu warto umiejscowić na tarasie lub pod wiatą. W każdym ogródku potrzebna jest również część gospodarcza wyposażona w kompostownik i miejsce do przechowywania narzędzi. Jeśli przy posesji znajduje się również przestrzeń uprawna, zaleca się umieszczenie tej strefy w jej pobliżu. Ważne jest również to, aby już na wstępnym etapie prac projektowych wydzielić wszystkie ścieżki i przejścia.

Dobór architektury ogrodowej

Rozwiązaniem uznawanym ze jeden z bardziej estetycznych sposobów oddzielenia od siebie części ogrodu jest postawienie pergoli i ozdobnych płotów. Ażurowa budowa umożliwia obsadzenie ich pnącymi roślinami. Architekci zalecają, aby poszczególne strefy były urządzone w podobnym stylu. Modnym rozwiązaniem jest stworzenie mniejszej przestrzeni do wypoczynku w części reprezentacyjnej. Szczególnie, jeśli pojawia się w niej zbiornik wodny lub wodotrysk. Ławki betonowe nad oczkiem wodnym lub przy fontannie to rozwiązanie stosowane często w projektach cieszących się największym uznaniem. W strefie relaksu warto wydzielić przestrzeń zabaw dla dzieci. Do jej wyposażenia warto wykorzystać domki do zabawy, huśtawki i piaskownice. Ważne, żeby dorośli mogli obserwować podopiecznych, ale mieli też możliwość odpoczynku. Dobrym pomysłem jest na przykład postawienie ażurowej wiaty, z lekkimi drewnianymi meblami. Warto umieścić ją w oddaleniu od placu zabaw, jednak tak, aby zachować dobrą widoczność. Innym modnym rozwiązaniem będzie wybudowanie na tarasie lub w wydzielonej strefie murowanego paleniska otoczonego betonowymi ławkami.

Funkcjonalne urządzenie ogrodu jest możliwe zarówno z pomocą profesjonalistów, jak i samodzielnie. Przy aranżacji warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór elementów małej architektury.

Related Articles

Onyks – kamień o wielu zastosowaniach

Redakcja

5 ciekawostek o czekoladzie, o których do tej pory nie słyszeliście

Redakcja

Renowacja płotu – czego będziesz potrzebować?

Redakcja

Dodaj komentarz