Dom i ogród

Co gryzie Twojego psa i kota? – najpopularniejsze pasożyty zwierząt

Co gryzie Twojego psa i kota – najpopularniejsze pasozyty zwierzat

Pasożyty naszych pupili są częstym problemem, który może okazać się bardzo uciążliwy, dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny. Jednak jakie pasożyty najczęściej atakują psy i koty i jak sobie z nami radzić?

Rodzaje pasożytów

Pasożyty podzielić można na zewnętrzne oraz wewnętrzne, ale oba rodzaje zagrażają zarówno zdrowiu zwierząt, jak i ludzi. Podatne na zachorowania są zwierzęta odmiennych gatunków i w zróżnicowanym wieku. Zapobieganie zarażeniu przez pasożyty ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy z naszymi pupilami mają kontakt dzieci.

Pasożyty wewnętrzne

Psy i koty są bardzo podatne na zakażenie pasożytami wewnętrznymi, takimi jak glisty, tasiemce, włosogłówki, tęgoryjce czy nicienie.

U młodych szczeniąt i kociąt bardzo powszechne jest zarażenie glistami, do którego dochodzi przez przekazanie larw glist wraz z mlekiem matki, a w przypadku psów również bezpośrednio w łonie. Dorosłe zwierzęta zarażają się drogą pokarmową poprzez spożycie inwazyjnych jaj glist ze środowiska lub larw z mięsa bądź poprzez zjadanie gryzoni będących żywicielami glist.

U zdrowych psów i kotów zarażenie występuje w postaci uśpionych larw w tkankach, natomiast u osobników chorych, starszych, słabszych czy karmiących mogą wystąpić objawy takie, jak brak połysku sierści, biegunki, utrata wagi, niedokrwistość czy nieprawidłowy kał.

Mniej powszechnymi pasożytami wewnętrznymi zwierząt domowych jest np. tęgoryjec i włosogłówka powodujące krwotoczne zapalenie jelit. Zarażenie następuje podobnie jak w przypadku glist, czyli poprzez spożycie larw lub jaj ze środowiska (zwykle z gleby lub surowego mięsa).

Dość często spotykane są również tasiemce, którymi psy i koty zarażają się poprzez zjadanie żywicieli pośrednich, takich jak gryzonie czy króliki. Larwy tasiemców gromadzą się np. w wątrobie zwierzęcia, a dorosłe robaki rozwijają się w jelitach. Wydalane jaja tasiemców mogą stanowić zagrożenie również dla człowieka.

Pasożyty zewnętrzne

Do pasożytów zewnętrznych zwierząt domowych można zaliczyć pchły, kleszcze i komary, a także wszy, świerzbowce oraz roztocza. Głównym zagrożeniem ze strony tych pasożytów jest to, że mogą przenosić niebezpieczne dla zwierząt wirusy, bakterie lub inne pasożyty. Przykładowo pchły mogą przenosić larwy tasiemców, a dodatkowo powodują dokuczliwe swędzenie i niedokrwistość. Skutkiem działania świerzbowców są natomiast stany zapalne i swędzenie skóry.

Szczególnie niebezpiecznymi pasożytami są kleszcze, które przenoszą się na skórę zwierzęcia z krzewów czy traw. Mogą one powodować groźne choroby, takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu u ludzi oraz babeszjoza u psów. W skrajnych przypadkach wspomniane schorzenia mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jeśli zauważymy u naszego psa kleszcza, a następnie objawy takie, jak apatia, brak apetytu, gorączka, osłabienie kończyn i brązowe zabarwienie moczu, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem lub od razu wyszukać, gdzie znajduje się najbliższa całodobowa klinika weterynaryjna.

Zapobieganie pasożytom

W celu zapobiegania zarażeniom pasożytami wewnętrznymi nasze zwierzęta powinny regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny w celu odrobaczenia. Szczenięta i kocięta powinny być odrobaczane nawet co 2 tygodnie, a dorosłe zwierzęta zależnie od ich trybu życia – raz lub dwa razy do roku w przypadku zwierząt przebywających w domu, lub nawet raz w miesiącu, gdy zwierzę biega bez dozoru, poluje lub zjada padlinę czy odchody. Odrobaczanie można poprzedzić badaniem kału w kierunku zakażenia pasożytami. W celu ochrony przed pasożytami zewnętrznymi stosuje się natomiast preparaty zabezpieczające przed zarażeniem, takie jak krople, spreje, obroże czy tabletki.

Pasożyty psów i kotów mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia naszych pupilów, ale również dla nas i naszych dzieci. Z tego powodu niezwykle ważna jest profilaktyka zakażeń, regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnych, a także sprzątanie odchodów zwierząt z miejsc publicznych.

Related Articles

Onyks – kamień o wielu zastosowaniach

Redakcja

Bramy ogrodzeniowe dwuskrzydłowe – podstawowe rodzaje

Redakcja

Jak dbać o surfinie?

Redakcja

Dodaj komentarz