Biznes

Na co zwrócić uwagę, wybierając uczelnię oferującą studia z fizjoterapii?

Na co zwrocic uwage, wybierajac uczelnie oferujaca studia z fizjoterapii

Co roku wiele prywatnych oraz publicznych uczelni, w Polsce oraz za granicą proponuje szeroką ofertę kierunków studiów dla absolwentów szkół średnich. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się fizjoterapia. Wiele osób wybiera ten kierunek, jednak dużym problemem jest dla nich wybór konkretnej uczelni.

Fizjoterapia – czego się nauczysz?

Fizjoterapię można studiować zarówno w różnych szkołach medycznych, jak i w akademiach wychowania fizycznego oraz w wyższych szkołach i akademiach. Obejmuje zakres wiedzy, która jest potrzebna w prowadzeniu różnych terapii, wykorzystujących naturalną zdolność organizmu do reakcji na bodźce. Osoba, która chce podjąć naukę na tym kierunku powinna podjąć decyzję jeszcze przed maturami. Fizjoterapeuta powinien być sprawny fizycznie i powinien posiadać dobrą kondycję. W planie studiów znajduje się wiele godzin ćwiczeń w pracowniach, ćwiczeń na placówkach medycznych oraz wykładów. Studenci dowiedzą się m.in. jak przeprowadzać diagnostykę funkcjonalną pacjenta, jak przeprowadzić terapię pacjenta wykorzystując metody z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, masażu i terapii manualnej. Dowiedzą się także jak odpowiednio do potrzeb pacjenta dobrać  i stosować zaopatrzenie ortopedyczne.

Absolwent studiów na tym kierunku zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem wymarzonej pracy. Fizjoterapeuta może pracować w publicznych i prywatnych zakładach zdrowotnych (np. szpitalach, przychodniach), w sanatoriach, gabinetach masażu, może prowadzić własną działalność.

Czym się kierować przy wyborze studiów z fizjoterapii?

Z uwagi na bardzo dużą liczbę placówek, które proponują studia na kierunku fizjoterapia, niekiedy bardzo trudno jest wybrać odpowiednią uczelnię.. Dobrze jest sprawdzić, jaki program przygotowany został przez daną instytucję, jakie są zajęcia dodatkowe. Niezwykle istotną kwestią w przypadku fizjoterapii jest nastawienie na zajęcia praktyczne prowadzone w placówkach medycznych– im więcej pojawia się ich w planie nauczania, tym lepiej dla studentów.

Kolejna istotną kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, wybierając studia na danej uczelni, jest jej profil. Ten sam kierunek może być zupełnie inaczej realizowany przez różne placówki. Ma to związek ze szczegółowym programem edukacyjnym studiów i poziomem nauczania. Innego podejścia możemy spodziewać się w przypadku uczelni z tradycjami medycznymi, innego – kiedy jest to uniwersytet np. typowo humanistyczny. Z kwestią tą wiąże się również kadra pedagogiczna. Doktorzy i profesorzy, którzy będą prowadzić zajęcia, mają znaczny wpływ na wiedzę i umiejętności przyszłego absolwenta. Dlatego warto przy wyborze uczelni sprawdzić, czy pracują tam osoby, które zajmują się danymi zagadnieniami tylko w teorii, czy może praktykujący fizjoterapeuci.

Nie bez znaczenia jest również infrastruktura uczelni. W przypadku tych o charakterze medycznym możemy spodziewać się odpowiednio wyposażonych sal czy bibliotek specjalistycznych. Zwróćmy też uwagę na lokalizację uczelni. Kiedy dojazd na zajęcia jest utrudniony, z czasem pojawia się zniechęcenie i frustracja.

Zawód fizjoterapeuty pozwala czerpać satysfakcję z wykonywania codziennych obowiązków. Warto dobrze wykorzystać czas studiów, by odpowiednio przygotować się do swojej przyszłej roli. Kluczową rolę odgrywa tu oczywiście wybór uczelni, na której chcemy studiować. Powyższe wskazówki mogą pomóc przy podejmowaniu decyzji.

Źródło: wsr.edu.pl – stypendium socjalne

Related Articles

Ekspresowe pociągi towarowe – nowa twarz kolei

Redakcja

Czym jest chemia BHP?

Redakcja

Produkty sypkie, czyli co?

Redakcja

Dodaj komentarz